trhy, burzaReuters
StoryEditor

Ešte FOMO alebo už TINA?

06.02.2020, 23:00
Dôvody na nákup akcií sú komplexné, inokedy veľmi jednoduché.

Korekcia trhov na konci roku 2018 priniesla nekonečno predpovedí o prichádzajúcej kríze alebo aspoň slušnej recesii. Od tej poslednej prešlo 10 rokov, takže už bol najvyšší čas. Niekedy stačí tému dookola opakovať a po istom čase sa stane realitou. Finančné trhy sú tiež len kombináciou faktov a rozhodnutí pod vplyvom iracionálnych emócií. A preto majú stále čím prekvapiť.


Na budúcu krízu sa vždy pozeráme optikou tej poslednej a hľadáme príčiny, ktoré sme naposledy prehliadli. Cítime sa múdrejší a skúsenejší a sme presvedčení, že ďalšie veľké príležitosti nám už neujdú. Alebo si vieme priznať, že je to inak? Každá predpoveď budúcnosti tak trochu kríva. Ak sa dá na niečo naozaj spoľahnúť, tak je to fakt, že neistota zostáva. Neznie to tak, ale je to dobré. Bez rizika nebudú výnosy. Neočakávané udalosti ako epidémia koronavírusu držia už týždeň trhy v červených číslach, lebo tie očakávané už nemajú silu hýbať trhmi.


Akcie v býčom trende
Rok 2019 bol napriek všetkým tým krízovým predpovediam veľmi úspešný. Akciové trhy zarobili dvojciferné rasty. Každý má svoje dôvody na investičné rozhodnutia, trhoví komentátori to však potrebujú vždy nejako opísať s cieľom zjednodušiť nám správanie sveta. Hlavné argumenty sa tak dajú zhrnúť pod poklesy sadzieb, dobré výsledky firiem, pozitívne očakávania na oživenie rastu a fenomén známy ako FOMO (z anglického Fear of Missing Out). To znamená strach, že ak teraz nekúpite, ujde vám príležitosť. Faktom je, že niekedy sú dôvody na nákup komplexné a inokedy, naopak, veľmi jednoduché. Buď stoja na faktoch, alebo na emóciách.


Akcie nemajú alternatívu
Záporné úroky nám vyradili z investičného zorného poľa veľkú časť aktív. Dlhopisy sú v mínuse a trh naznačuje záporné výnosy ešte na ďalších päť rokov. Komodity, reality a iné nelikvidné aktíva majú svoje špecifiká a nemali by tvoriť významnú časť majetku. Na trhoch sa preto presadzuje ďalší fenomén známy ako TINA (z anglického There is No Alternative). K akciovým investíciám jednoducho nie je likvidná alternatíva, ktorá by ponúkala nielen nominálne, ale aj reálne zhodnotenie úspor. Bez akcií majú akékoľvek iné riešenia problém očakávať výnos.


Finančné trhy si stále nájdu dôvod, čím prekvapiť. Tieto pravidelné lekcie z nepredvídateľnosti by mali prebudiť viac rešpektu z úspešného obdobia a zároveň dať šancu aj negatívne roky vidieť optikou príležitostí. Na striedanie dobrých rokov s tými slabšími by sme si už mohli postupne zvyknúť a brať to ako normálnu vec.

01 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby 02 - Modified: 2022-08-04 12:15:55 - Feat.: - Title: Aký vplyv môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy? 03 - Modified: 2022-07-29 11:04:53 - Feat.: - Title: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre 04 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia 05 - Modified: 2022-07-27 10:36:49 - Feat.: - Title: Vyhrať treba za každú cenu, káže tradícia ZSSR. Budúcnosť Ukrajiny spečatí to, ako veľmi sa odlíši od Ruska
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
06. august 2022 07:12