Rastislav TrnkaTASR/F. Iván
StoryEditor

Ľahká dávka optimizmu v čase korony

26.03.2020, 23:00

Bez toho, aby som zľahčoval vážnosť situácie alebo vzbudzoval nemiestny optimizmus, posledné dni, ktorým dominuje koronavírus, vo mne opäť navodili hrdosť, že som východniar. Aj napriek tomu, že s takouto situáciou sa ešte nikto z nás zrejme nestretol, spoločným úsilím sa snažíme prinášať riešenia, ktoré bránia jej ďalšiemu zhoršeniu. Spolu s Bratislavským krajom sme ako prví, na vlastnú päsť, zatvorili naše stredné školy, a to hneď po jarných prázdninách. V krajine s výskytom nákazy bol totiž počas voľných dní každý desiaty žiak alebo zamestnanec školy. Pripravujeme karanténne zariadenia, v ktorých bude k dispozícii 3 500 lôžok pre záchranárov, lekárov, hasičov aj pre tých, ktorí musia ostať v izolácii. V spolupráci s nemocnicami chceme pomôcť zriadiť mobilné odbery, a tým rýchlejšie identifikovať infikovaných.


Táto vlna solidarity, spolupatričnosti a ochoty pomôcť si navzájom pomáha prehltnúť zlosť z takmer prázdneho kamióna s ochrannými pomôckami pre lekárov, ktorý k nám minulý týždeň dorazil zo štátnych rezerv. Vyvoláva pobavený úsmev z rozdávania rezervy odchádzajúceho premiéra, ktorá išla na bižutériu, a nie na to, čo je dôležité. Tento prvoplánový marketing síce nabáda vracať sa k chybám minulosti, ale dnes na to nemáme čas.


Naopak, ťažké dni a nové neštandardné situácie nás nútia myslieť dopredu. Učiteľky stredných škôl počas „home office“ šijú rúška ľuďom v domovoch sociálnych služieb, dobrovoľníci sa hlásia k nákupu a rozvozu jedla a liekov pre našich seniorov. Zamestnanci Technickej univerzity v Košiciach aj našich stredných škôl rozbiehajú 3D tlač ochranných štítov pre zdravotníkov. Naše múzeá a galérie virtuálne sprevádzajú ľudí po svojich priestoroch. A ďalšie nové nápady stále prichádzajú.


To najťažšie zrejme máme ešte len pred sebou. Prídu zložité chvíle, počas ktorých pôjdeme na doraz. Robme naďalej všetko pre to, aby sme nimi prešli s čo najmenšími ujmami a boli pripravení popasovať sa s následkami, ktoré za sebou koronakríza zanechá. To však bude ďalší diel dejín, ktoré v týchto dňoch píšeme všetci spolu.

01 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 02 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 03 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili 04 - Modified: 2022-08-25 08:31:23 - Feat.: - Title: Čo je hlavný problém Matoviča 05 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
04. október 2022 01:59