Daniel KollárPavol Funtál
StoryEditor

Bankový odvod blokuje reštart ekonomiky

31.03.2020, 00:00

Banky sú v posledných dňoch kritizované za to, že utlmujú úverovanie a niektorí klienti sa nemusia k úverom vôbec dostať. Áno, je to možné. Banky musia aj v tejto chvíli dôsledne posudzovať riziko a pristupovať k úverom obozretne. Nepožičiavajú totiž svoje peniaze alebo peniaze akcionárov. Banka požičiava peniaze ľudí, ktorí jej ich zverili a ktorých bezpečnosť nesmie ohroziť.


Banky môžu a podporujú riešenie aktuálnej situácie rôznymi nástrojmi. Adresnými úľavami a riešeniami pre klientov, ktorí to potrebujú, alebo státisícovými finančnými darmi na podporu nemocníc, výskumu, vzdelávania žiakov na diaľku a podobne. Pomáhať však musíme zodpovedne a len do takej miery, ktorá neohrozí stabilitu bankového sektora, a tým celú ekonomiku. Na druhej strane, ak hovoríme o potrebe naštartovať ekonomiku, motorom a elementárnou súčasťou tohto reťazca sú práve banky a ich úvery.

Tento motor sa však zadrháva pre bankový odvod. V závere minulého roka, keď vtedajšia vláda rozhodovala o jeho bezprecedentnom zvýšení na neurčitý čas, sme my, think-tanky, ale aj Európska centrálna banka upozorňovali, že môže mať vážne dôsledky pre stabilitu sektora. Tým aj pre bezpečnosť vkladov a takisto obmedzí schopnosť poskytovať úvery. A to sme si riziko nejakej pandémie a jej (nielen) ekonomických dosahov ani nedokázali predstaviť.


Navyše existencia odvodu je v príkrom rozpore s inými, aktuálne diskutovanými opatreniami vlády na podporu ekonomiky a obyvateľstva. Okrem zníženej schopnosti úverovať firmy aj nedostatočnou schopnosťou úverovať logicky rastúce potreby financovania dlhu štátu, nevyhnutného na zabezpečenie opatrení na riešenie krízy.


Súčasná situácia nie je na „vyjednávanie“ o zrušení odvodu. No o uvedomení si, že jeho zrušenie, a teda naprávanie obrovskej chyby bývalej vlády, je nevyhnutnou súčasťou balíka opatrení na zachovanie funkčnosti ekonomiky, ktorej kostrou stabilné banky sú a budú, obzvlášť v nadchádzajúcej kríze.
Daniel Kollár, predseda Predstavenstva ČSOB


Pomáhať musíme zodpovedne a do takej miery, ktorá neohrozí stabilitu bankového sektora a celú ekonomiku.

01 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko čaká český scenár. Dane stúpnu aj nám, vinník je jasný (komentár) 02 - Modified: 2023-05-23 15:02:28 - Feat.: - Title: Stellantis má problémy v Kanade aj v Taliansku. Nový potenciál však objavil vo Francúzsku 03 - Modified: 2023-05-26 08:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Stáva sa z kresťanstva na Slovensku hra na telefón? 04 - Modified: 2023-05-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Budúci premiér odrazil Fica, no jeho méta je ďalej. Čo si Ódorova vláda nenechá do jesene ujsť 05 - Modified: 2023-05-09 12:07:53 - Feat.: - Title: Ako sa bude dariť cene čierneho zlata? Ďalší kurz určia USA
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
03. jún 2023 06:04