Danka Matušková / moderátorka Adela Vinczeová
StoryEditor

Komentár Adely Vinczeovej: Hejtovanie Matoviča

17.04.2020, 00:00
Keď ste desať rokov stále len „proti“, nedá sa od zlosti tak ľahko odvyknúť.

Pristihnúť sa pri hejtovaní je pre aktívneho hejtera náročné. Hejtovanie sa totiž stáva natoľko prirodzenou súčasťou bytia, že si človek svoj kontinuálny hejt ani neuvedomí. Z hejtovania zlostník čerpá potrebnú energiu pre svoju existenciu a veruže jej potrebuje veľa, pretože hejtovanie samo osebe je veľmi únavné. Začarovaný kruh.

Svoje náhle hejtovanie som si všimla, keď pán premiér opäť raz okomentoval niečo absolútne zbytočne. Tuším zariadenie v Častej Papierničke označil za „papalášsku baštu“. Stačilo len vecne oznámiť, že sa využije na karanténne opatrenia. Veď aký pekný nápad. No populisticky v ľuďoch trošku vyhecovať nenávisť voči niekomu, aby sme sa náhodou neuspokojili len s dobrým pocitom, sa zíde predsa vždy. A vtedy som si to všimla. Zabolelo ma v bruchu, zacítila som ťažobu pri srdci. „Tak toto je pocit hejtu,“ povedala som si. Keď ma to neprechádzalo ani po niekoľkých hodinách, uvedomila som si naplno, aké je hejtovanie vyčerpávajúce. Vtom som sa vcítila do kože pána premiéra a premkol ma zvláštny súcit. Veď tak, ako hejtujem ja jeho, hejtuje aj on. Neustále. Bývalú vládu, papalášov a v neposlednom rade svojich hejterov, ktorých sám takto nazval v jednom z množstva statusov, za ktoré by sa nemusel hanbiť bežný slovenský raper. Keď sa k hejtu pridá ešte aj pocit ukrivdenia, je z toho zrazu celkom ťažký balík.


V rámci tohto malého, ale osožného záblesku súcitu som si uvedomila, že keď ste desať rokov stále len „proti“, nedá sa od zlosti tak ľahko odvyknúť. Keď som si ešte predstavila, aké musí byť v pozícii premiéra náročné zvládať celú túto koronasituáciu a k tomu ešte aj celé dni aktívne hejtovať, zacítila som živo intenzitu premiérskej únavy.

Pán premiér, naozaj to nemáte ľahké. Časy sú náročné, no my potrebujeme silného a rozvážneho premiéra. Keď sa človek aspoň trochu oslobodí od svojho ega, v okamihu zistí, ako sa mu uľaví a koľko sily naberie pre efektívne činy, ktoré sú dnes prioritou. Hovorí sa, že človek odpustí raz, ale nenávidí celý život. Je to na rozhodnutí každého. Tak mi, prosím, odpusťte, že som Vás chvíľu hejtovala. A ďakujem, že ste mi nastavili zrkadlo o mne samotnej.

Tlieskať večer zdravotníkom je v zásade ľahký prejav ľudskosti. No nehejtovať niekoho, kto nás irituje, je lekcia väčších duchovných rozmerov. Tak ak sa ešte niekto okrem mňa prichytil pri hejtovaní Matoviča, skúsme zmeniť vnútorný postoj. Je to náš jediný premiér a možno to, v akom duchu budeme naňho myslieť, môže zmeniť aj jeho ďalšie prejavy.

Koronavírus a COVID - 19

21. jún 2022 01:27