Flickr.com
StoryEditor

Koronavírus odhalil neviditeľných ľudí

30.06.2020, 00:00
Tam, kde sa hygiena vykonáva poctivo kompetentnými ľuďmi, nemá vírus šancu rozšíriť sa

Pandémia koronavírusu zviditeľnila ľudí, ktorých sme pred ňou často prehliadali. Upratovačky, chyžné, umývačov okien, podláh a sociálnych zariadení, tepovačov, deratizérov... To sú ľudia, ktorí stáli a ešte stále stoja spolu s lekármi a so zdravotnými sestrami v prvej línii boja s pandémiou.

Tam, kde sa hygiena vykonáva poctivo kompetentnými ľuďmi, nemá vírus šancu rozšíriť sa. V priestoroch, kde sa o hygienu snažia nekvalifikovaní amatéri alebo nepoctivé firmy, je riziko nákazy oveľa vyššie.

Kľúčovým problémom bol spočiatku aj nedostatok rúšok a iných ochranných pomôcok, ktoré napriek enormnému úsiliu chýbali nielen vo firmách, ale aj v štátnych podnikoch, kde sú zamestnanci v styku s veľkým počtom ľudí. Výsledkom bolo šírenie vírusu v domovoch sociálnych služieb, školách alebo v odlúčených komunitách.

Hygienici pracujú na pokraji svojich možností a vo veľkom riziku, že sa sami nakazia. Musia ako prví vstupovať do kontaminovaných priestorov a bez akejkoľvek podpory od štátu. Často ide o nemocničné priestory, ktoré predtým navštívili pacienti s ochorením COVID-19.

Napriek tomu, že väčšine spoločností narástli počas pandémie nového koronavírusu náklady v súvislosti s ochrannými pomôckami a dezinfekčnými prostriedkami, sú aj zariadenia, ktoré chceli v čase pandémie znižovať rozpočty na hygienu a čistotu. Týka sa to napríklad Univerzitnej nemocnice v Košiciach, kde tender vyhral uchádzač s cenou, ktorá bola o 20 percent nižšia než očakávaná cena zákazky. Aj preto vznikla Kniha plesní študentov medicíny, ktorá jasne a obrazne zmapovala zlý stav v našich zdravotníckych zariadeniach.

Bolo len otázkou času, kým sa títo „neviditeľní“ ľudia zomknú a vytvoria si svoj zväz. Združenie Hygienik, ktoré v týchto dňoch vstupuje do Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, bude zastupovať záujmy približne tritisíc zamestnávateľov a zamestnancov, ktorí sa starajú o to najpodstatnejšie – o čistotu našich verejných priestorov.

AZZZ už združuje v podstate kompletný zdravotnícky reťazec, pretože jej členmi sú Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia záchrannej zdravotnej služby, ale aj Asociácia zdravotných poisťovní. Hygienici tak budú mať svojich partnerov z oblasti zdravotníctva vždy na dosah a ich vplyv sa zvýši. Svoje skúsenosti a znalosti budú môcť ponúknuť nielen na pôde AZZZ, ale jej prostredníctvom aj pri rokovaniach tripartity a členov vlády.

01 - Modified: 2022-06-27 08:44:20 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili takmer sto nových prípadov, pozitivita je bezmála 30 percent 02 - Modified: 2022-06-26 14:47:31 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva: Nová covidová vlna bude asi slabšia,neočakávajú sa opatrenia ako pri minulých 03 - Modified: 2022-06-26 08:04:36 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku 04 - Modified: 2022-06-25 08:05:12 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Počet hospitalizovaných mierne stúpol, laboratóriá odhalili 425 prípadov 05 - Modified: 2022-06-24 08:08:47 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pozitivita rastie, laboratóriá odhalili 319 ďalších prípadov
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
27. jún 2022 22:04