HNtelevízia
StoryEditor

Alternatíva voči kolónam je koľajová doprava

18.09.2020, 00:00
V dlhodobom horizonte plánujeme vybudovanie novej električkovej trate do Podunajských Biskupíc.

Začiatok školského roka je v Bratislavskom kraji tradične spojený s komplikáciami na cestách. Tento rok je ešte zložitejší v tom, že v hlavnom meste je zatvorených viacero dôležitých dopravných tepien a križovatiek. Dôsledky cítia obyvatelia kraja každý deň – meškanie do práce alebo do školy či problémy s parkovaním. Trpí aj životné prostredie a zdravie ľudí. Výfukové plyny znečisťujú ovzdušie, hluk z dopravy zase znižuje kvalitu života. Bratislavská župa vo svojom Pláne udržateľnej mobility predstavila víziu mobility v budúcnosti, ktorá má spomínané problémy riešiť. 


Náš plán mobility pre kraj je postavený predovšetkým na rozvoji verejnej dopravy. Do toho patrí najmä budovanie nových električkových a železničných tratí, prestupných terminálov a záchytných parkovísk. Električky ani vlaky na rozdiel od áut nestoja v zápchach. Navyše, ide o ekologický a udržateľný spôsob dopravy. 


V oblasti železničnej dopravy sú prioritami posilnenie výkonnosti úseku Nové Mesto – Podunajské Biskupice a realizácia odbočky Ružinov, prestavba dopravného uzla Bratislava Vinohrady/Predmestie. Nemenej dôležitými projektmi sú trate v smere do Senca a Komárna a tiež vybudovanie druhej traťovej koľaje na úseku Hlavná stanica – Nové Mesto. 


V oblasti električkovej dopravy spomeniem najmä dva dôležité projekty. Prvým je vybudovanie trate Bosákova – Janíkov Dvor v Petržalke. Druhým projektom je predĺženie Ružinovskej radiály po plánovaný prestupný terminál Ružinov. V strednodobom a dlhodobom horizonte plánujeme predĺženie Karlovesko-dúbravskej radiály a vybudovanie novej električkovej trate do Podunajských Biskupíc. 


Čo určite Bratislavskému kraju chýba, sú prestupné terminály. Tie majú v maximálnej miere spríjemňovať cestujúcej verejnosti prestup z jedného druhu dopravy na druhý. Na stanicu prídete autom, na bicykli alebo autobusom a odtiaľ už pokračujete vlakom. V Bratislavskom kraji nedávno vyrástlo päť záchytných parkovísk. V pláne je ďalších osem. 


Ak chceme, aby verejná doprava bola alternatívou voči autám, musí byť komfortná, moderná a široko dostupná pre obyvateľov kraja i návštevníkov. Len tak dokážeme zabrániť vznikom kapacitných problémov v dopravnej sieti predovšetkým v oblasti osobnej cestnej dopravy. V neposlednom rade to všetko prinesie aj sekundárne benefity ako napríklad znižovanie uhlíkovej stopy, zlepšenie kvality ovzdušia a životného prostredia, ale aj lepšiu finančnú efektívnosť verejnej dopravy či zníženie dopravnej nehodovosti.

01 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Droba a Vallo očami svojich predchodcov. Stroskotávajú na doprave 02 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 03 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili 04 - Modified: 2022-08-25 08:31:23 - Feat.: - Title: Čo je hlavný problém Matoviča 05 - Modified: 2022-08-23 11:14:25 - Feat.: - Title: Budeme musieť škrtiť a šetriť. Droba varoval pred následkami vysokých cien energií
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
01. október 2022 22:50