HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Čas prázdnych rečí skončil. Konajte!

14.10.2020, 00:00
V tejto mimoriadnej situácii nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení.

Vládou prijaté opatrenia vniesli do spoločnosti nervozitu a zmier medzi štátom a ľuďmi z marca tohto roka je minulosťou. Bez dôvery k vláde je úspešnosť boja s pandémiou vážne ohrozená a kde sa stráca dôvera, nastupuje represia. Žiaľ, tá sa stáva súčasťou politickej výbavy a politického slovníka súčasného predsedu vlády. Zároveň verejnosť stráca trpezlivosť, čo neveští do budúcnosti nič dobré.


Ako predstaviteľa opozície ma tento stav spoločnosti neteší, ale viackrát som dal verejne najavo, že z tejto témy nemienim vytĺkať lacný politický kapitál. Ide o zdravie ľudí, ide o ich sociálne osudy, ide o ich rodiny, blízkych a mnohí z nich sa oprávnene boja, čo s nimi bude. Vďaka nám získala vláda čas pripraviť sa na druhú vlnu pandémie, ale zaspala na vavrínoch. Očakával som, že sa z prvej vlny poučí. Ľudia ako-tak prežili aj bez výraznej pomoci ekonomike. Namiesto avizovaných troch miliárd eur sa vyčerpalo 580 miliónov.


Žiaľ, vláda premárnila leto, neposilnila stavy hygienikov a ďalších zdravotníkov a zanedbala prevenciu a osvetu. Výsledkom je, že korona sa šíri čoraz viac bez kontroly a môže Slovensko priviesť do nebezpečnej situácie.


Je neprijateľné, aby si v tejto vážnej chvíli posielali dvaja vrcholní predstavitelia vlády urážlivé odkazy prostredníctvom médií a sociálnych sietí. Takéto správanie je neprípustné, výrazne spochybňuje dôveru ľudí v akékoľvek rozhodnutia vlády a nijako neprispieva k upokojeniu situácie v spoločnosti.  


V tejto mimoriadnej situácii nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení. Aj keď vláda nepredstavila verejnosti dáta, na základe ktorých prijala ekonomické opatrenia, šírenie vírusu sa nám podarí zastaviť len spoločnou zodpovednosťou voči svojim rodičom, priateľom, známym i celej spoločnosti.


HLAS – sociálna demokracia očakáva od vlády a jej predsedu, aby okamžite predstavila plán pomoci postihnutým skupinám obyvateľstva. Nemôžeme v boji s vírusom uspieť, ak dodržiavanie opatrení bude pre ľudí znamenať ohrozenie ich ekonomickej existencie.


Sme presvedčení, že treba pristúpiť k čo najrýchlejšiemu uvoľneniu peňazí na podporu ekonomiky a k cieleným sociálnym opatreniam pre postihnuté skupiny. Preto predkladáme návrhy na zvýšenie pandemickej OČR pre rodičov, ktorí po zatvorení škôl musia zostať doma so svojimi deťmi, aj návrh na pomoc mestám a obciam, ktorým dnes chýbajú prostriedky. Rovnako žiadame vládu o okamžitú pomoc pre šport z prostriedkov Fondu na podporu športu a rýchle uvoľnenie prostriedkov pre robotníkov kultúry, ktorí sú sedem mesiacov bez práce a bez príjmu.


Čas prázdnych slov sa skončil. Konajte!


01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-08 12:34:27 - Feat.: - Title: Pellegrini: Namiesto hier na reformy by mala vláda zlepšovať život dôchodcov 03 - Modified: 2022-08-08 08:39:44 - Feat.: - Title: Pellegrini: Celý život kardinála Tomka bol zasvätený službe viere aj svojmu národu 04 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby 05 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Je inflácia včerajší problém?
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
19. august 2022 00:34