OECDReuters
StoryEditor

Dvadsať rokov inšpiratívneho dialógu

08.12.2020, 23:00
OECD je knižnicou dobrej praxe, naakumulovanou skúsenosťou členských krajín z realizácie hospodárskej politiky.

Tento rok oslavujeme 20. výročie vstupu do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. OECD má v modernej histórii Slovenska špeciálne miesto, pretože bola prvá, v ktorej sa nám podarilo úspešne ukončiť technicky a politicky náročný prístupový proces. Bola nám nápomocná v procese transformácie hospodárstva na trhovú ekonomiku, ako aj v prístupovom procese do Európskej únie a neskôr do eurozóny.


Zhodou okolností OECD oslavuje tento rok 60. výročie svojho založenia. Vznikla na realizáciu Marshallovho plánu na obnovu Európy po druhej svetovej vojne. V čase krízy COVID-19 prežívame tak trochu déja vu, pretože nesie so sebou aj úsilie o obnovu globálnej ekonomiky. A tak ako v minulosti, i dnes sa potvrdzuje význam OECD, ktorý spočíva predovšetkým v tvorbe hospodárskych politík založených na faktoch a expertíze. V porovnávacích analýzach OECD sa každá krajina vidí ako v zrkadle, vidí svoj vývoj. A to nielen milosrdný obraz v rámci krajín V4. Za ostatné roky sa, žiaľ, v ukazovateľoch zdravotnej starostlivosti, vzdelávania (OECD je známa hodnotením PISA), digitálnej transformácie, podnikateľského prostredia a iných politík dynamika Slovenska spomaľuje. Pri obnovení udržateľného, sociálne inkluzívneho a environmentálne vyváženého hospodárskeho rastu bude viac ako kedykoľvek kľúčový odborný, na faktoch založený prístup k tvorbe politiky.


OECD je na tento účel ako stvorená. Je akousi knižnicou dobrej praxe, naakumulovanou skúsenosťou členských krajín z realizácie hospodárskej politiky. Sedíme za jedným stolom s vyspelými ekonomikami sveta a môžeme sa inšpirovať. Aj my už vieme poskytnúť príklady dobrej praxe, konkrétnym príkladom bolo založenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ako odpovede na dôsledky globálnej finančnej a hospodárskej krízy. Boli sme jednou z prvých krajín, ktoré založili nezávislé organizácie s takýmto mandátom. Našou pridanou hodnotou je aj autentická transformačná a integračná skúsenosť.


Dvadsiate výročie vstupu sme začali oslavovať už v roku 2019, keď sme sa ujali historicky prvého predsedníctva v OECD. Tento záväzok a zadanie sme zvládli úspešne. Vybrali sme si tému digitálnej transformácie, relevantnú pre všetky členské krajiny, a doručili sme výsledok – Odporúčanie OECD pre umelú inteligenciu, ktoré sa neskôr stalo základom pre výstup Skupiny G20. To je dôkaz, že aj malá krajina ako Slovensko vie byť príspevkom k riešeniu globálnych tém v súčasnom náročnom multilaterálnom prostredí. Vieme sa inšpirovať, ale byť aj konštruktívnym partnerom.

01 - Modified: 2023-03-18 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Môžu hrať gejov iba gejovia? 02 - Modified: 2023-03-03 12:34:11 - Feat.: - Title: Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku 03 - Modified: 2023-03-05 08:14:41 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Akú perspektívu má život na Slovensku? 04 - Modified: 2023-02-17 13:31:03 - Feat.: - Title: Vojnu na Ukrajine veštil Putin už v roku 2007. Problém je, že vtedy ho mali všetci za stroskotanca 05 - Modified: 2023-02-15 14:42:54 - Feat.: - Title: Zákaz benzínu a nafty je skok do pekla. Prepočty posielajú elektromobily na šrotoviská (analýza HN)
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
24. marec 2023 18:48