Daniel KollárHN / Peter Mayer
StoryEditor

Vírus odkryl modernizačný dlh štátu

06.01.2021, 23:00
Štát pred sebou tlačí obrovský modernizačný dlh naakumulovaný za uplynulé roky.

Ako zaistiť plnohodnotný chod firmy aj v prípade, ak sa zamestnancov nakazí priveľa? A najmä, ako urobiť maximum pre to, aby k tejto situácii vôbec nedošlo – a teda zabezpečiť, aby všade tam, kde je to teoreticky možné, pracovali z domu? Tieto dve kľúčové otázky si začali mnohé firmy klásť pred necelým rokom v súvislosti s koronavírusom. Detailné odpovede na ne bývajú dokonca súčasťou plánov pre riadenie kontinuity podnikania, finančný sektor nevynímajúc. Lebo kolobeh peňazí v systéme sa nemôže ani na chvíľu zastaviť.


Podnikatelia potvrdia, že maximálny prechod do virtuálneho prostredia nebol vôbec jednoduchý. Či už hovoríme o zabezpečení IT infraštruktúry a technických podmienok pre zamestnancov na home office, alebo o presune podnikania do online prostredia v čase zatvorených prevádzok. Nehovoriac o s tým spojených nákladoch, ktoré v závislosti od firmy môžu presahovať aj státisíce eur. Prepočítavanie však muselo ísť bokom, lebo inú možnosť sme si v čase, keď pribúdali prvé desiatky nakazených, nevedeli predstaviť. Príchod masívnej druhej vlny opodstatnenosť tohto rozhodnutia len potvrdil.


Aj my v ČSOB sme museli hľadať riešenia, ako mnohé pozície, pri ktorých sme si to pôvodne nevedeli predstaviť, presunúť do módu home officeu. Pri zachovaní maximálnych bezpečnostných štandardov, ktoré patria v bankovníctve, pochopiteľne, k tým najprísnejším. V čase príchodu prvej vlny sa to všetko dialo doslova za pochodu, lebo paralelne s tým sme museli riešiť situáciu tisícok klientov a firiem, ktorí sa ocitli v problémoch, a súčasne urobiť maximum pre ochranu zamestnancov v prvej línii. To je len jeden príklad z tisícov iných podnikateľských príbehov.


O to väčším prekvapením pre mňa bolo, že parlament, rozhodujúci článok pri prijímaní legislatívnych opatrení v boji s pandémiou, nebol ani niekoľko mesiacov od jej vypuknutia schopný rokovať a hlasovať online. Nedovolím si zjednodušovať a porovnávať súkromný sektor a štátny aparát, ich východiskovú pozíciu. Avšak táto situácia ukázala rozdiel v pripravenosti štátu zabezpečovať kontinuitu fungovania v porovnaní s podnikateľským prostredím.


Štát pred sebou tlačí obrovský modernizačný dlh naakumulovaný za uplynulé roky a vlády. Offline parlament je len jeden príklad, ktorý odkryl túto slabinu v najmenej vhodnej chvíli. Obávam sa však, že svedkami razantnejších dôsledkov tohto dlhu budeme až s odstupom času. Počnúc školstvom a dosahom pandémie v jeho radoch.


01 - Modified: 2023-06-06 13:56:27 - Feat.: - Title: Slováci sú v investovaní (zatiaľ) slabí. Ideálne je začať s investíciou do akciových indexov 02 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko čaká český scenár. Dane stúpnu aj nám, vinník je jasný (komentár) 03 - Modified: 2023-05-23 15:02:28 - Feat.: - Title: Stellantis má problémy v Kanade aj v Taliansku. Nový potenciál však objavil vo Francúzsku 04 - Modified: 2023-05-26 08:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Stáva sa z kresťanstva na Slovensku hra na telefón? 05 - Modified: 2023-05-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Budúci premiér odrazil Fica, no jeho méta je ďalej. Čo si Ódorova vláda nenechá do jesene ujsť
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
07. jún 2023 09:55