TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Čas zjednotiť sa pre mier

03.03.2022, 23:00
Namiesto cesty mieru a návratu k rokovaciemu stolu si Kremeľ zvolil agresívnu barbarskú inváziu.

Karel Kryl spieval Děkuji. Ja dnes v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu vyslovujem veľké úprimné ďakujem za obrovskú vlnu solidarity, ktorej sme v týchto dňoch svedkami.

Od začiatku ničivého konfliktu sa ozývali a prichádzali ľudia z rôznych kútov s materiálnou pomocou či ako dobrovoľníci na východnú hranicu, okamžite reagovali charitatívne organizácie, cirkvi, občianske iniciatívy i podnikatelia.

Táto ľudskosť a obrovské nasadenie napriek vyhrotenej situácii pomáhajú ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, zvládnuť najťažšie chvíle v živote.

Priamy vojenský útok, ktorý na Ukrajine začala Ruská federácia pod vedením Vladimira Putina, ostro odsudzujem. Namiesto cesty mieru a návratu k rokovaciemu stolu si Kremeľ zvolil agresívnu barbarskú inváziu.

Je to hrubé a neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva. Podporujem ukrajinský ľud a verím, že aj ruský ľud odmietne agresívnu politiku vlády prezidenta Putina.

Európska únia, transatlantickí partneri a všetci demokratickí spojenci teraz musia byť jednotní. To, nakoľko jednotne a principiálne dnes dokážeme reagovať, bude definovať, v akom svete budeme žiť.

V čase, keď len pár desiatok kilometrov od našej hranice zúri vojna, máme jedinú možnosť: prestať ešte aj otázky mieru premieňať na politický boj a zabrať spoločne za jeden povraz.

Česi nám v tom dali lekciu. Bez ohľadu na politickú príslušnosť sa koalícia, opozícia, ba dokonca i dovtedy opačne vystupujúci prezident Miloš Zeman zjednotili a bez akýchkoľvek pochybností odmietli vojnový útok na suverénnu Ukrajinu.

U nás sa niektorí, žiaľ, ešte aj na vojne a utrpení nevinných rozhodli naďalej získavať politické body.

Medzi nimi však aj trojnásobný premiér, ktorý sa na medzinárodných rokovaniach v mene Slovenska hlásil k hodnotám a jednote európskeho spoločenstva a demokratických spojencov. Táto jednota, ktorá stojí na ochrane slobody a demokracie, je v týchto okamihoch v boji s nedemokratickým barbarstvom zásadná.

Robertovi Ficovi to však treba pripomenúť. Preto ho vyzývam: Vráťte sa v mene mieru k týmto hodnotám, ku ktorým ste sa roky hlásili.

Stále je čas urobiť štátnický krok a v rozhodujúcich chvíľach opustiť populizmus a prízemný boj za každú cenu. Raz to môžeme byť my, kto bude očakávať jednoznačnosť a jednotu od iných, kto bude veriť, že sa za nás postavia a nebudú tancovať na našich hroboch.

Je čas postaviť sa na stranu tých, ktorí si tieto princípy ctia. V mene mieru a budúcnosti Slovenska. Mier sa však nebuduje rozdeľovaním, ale spájaním.

01 - Modified: 2022-10-29 22:37:51 - Feat.: - Title: Majerský už oslavuje. Zvolených poslancov vyzval na spoluprácu 02 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 03 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to 04 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 05 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť?
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. november 2022 03:06