HN
StoryEditor

Jozef Mihál: Vláda, budíček!

03.05.2022, 00:00
Je začiatok mája 2022 a reálne sa nič nedeje.

Ešte v októbri 2021, teda pred vyše polrokom, som na tomto mieste upozorňoval, že vláda by mala reagovať na šialený rast cien. A to urýchlene zvýšiť dávky tým, ktorí sú na ne odkázaní, ale aj zmeniť valorizáciu dôchodkov.

Je začiatok mája 2022 a reálne sa nič nedeje. Stále sme len v rovine rečí, tlačoviek a vzájomného obviňovania koaličných strán zo všeličoho mrzkého.

Tak skúsme znova, stručne a jednoducho.

Po prvé: dávky. Okamžite, či dokonca so spätnou platnosťou sa musí zvýšiť suma životného minima najmenej o 10 až 12 percent. Tak sa zvýšia automaticky – zdôrazňujem automaticky, bez zásahu politikov – všetky dávky, ktoré sú na rast životného minima naviazané.

Či sú to rodičovské dávky a daňové bonusy na deti, príspevky pre invalidov, dávky v hmotnej núdzi a tak ďalej. Už včera bolo neskoro, to znamená, že parlament by mal v skrátenom legislatívnom konaní technicky schváliť spätné doplatenie dávok.

Po druhé, samotná konštrukcia životného minima. Systémovo sa musí zmeniť jeho nastavenie a zmysel. Súčasná podoba platí od roku 2004, to bol ešte na Slovensku stredovek.

Po tretie, dôchodky. Na nečinnosť vlády doplácajú najmä tí, čo majú nízke, zväčša dávno v minulosti priznané dôchodky, a to sú ľudia naozaj vo vysokom veku. Ďalej poberatelia invalidných dôchodkov – najmä takzvaní invalidi z mladosti.

Tu nie je možné čakať na valorizáciu dôchodkov o mieru súčasnej inflácie až na 1. január 2023. To je neskoro. Vyplatiť časť 13. dôchodkov pred letom nestačí, veď to dôchodcom bude chýbať na jeseň. A položím otázku: nemali by sme tak náhodou „rozmraziť“ minimálne dôchodky?

Po štvrté, za ďalší systémový problém považujem spôsob valorizácie dôchodkov. Zopakujem to, čo som napísal už v marci. Valorizácia dôchodkov len o dôchodcovskú infláciu znamená, že sme z dôchodcov urobili občanov druhej kategórie, ktorí nemajú právo podieľať sa na ekonomickom úspechu štátu.

Životná úroveň poberateľov dôchodkov je zamrazená na hladine, na akej bola v okamihu priznania dôchodku. Preto sa do valorizačného mechanizmu musí zapracovať aj medziročný rast miezd alebo ďalšie parametre zohľadňujúce rast našej ekonomiky.

Namiesto „revolučných“ návrhov, na ktoré nie sú zdroje (viď radikálne zvýšenie daňového bonusu alebo zavedenie takzvaného rodičovského bonusu), si radšej „evolučne“ urobme poriadok v systéme, ktorý máme. Čas na hlbšie reformy systému dávok, daní či odvodov, žiaľ, táto vláda zrejme premeškala.

01 - Modified: 2023-11-27 18:36:02 - Feat.: - Title: Inflácia v eurozóne sa zmierňuje. Boj Európskej centrálnej banky sa však neskončil, hovorí jej šéfka 02 - Modified: 2023-11-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Nešťastie prinieslo požehnanie! Nakoniec máme infláciu, jasá Japonsko. Ako jediné 03 - Modified: 2023-11-27 12:40:12 - Feat.: - Title: Koľko Slovákov má na krku hypotekárny nôž? 04 - Modified: 2023-11-26 08:18:15 - Feat.: - Title: Plné obchody a prázdne košíky. Ruskí spotrebitelia sú v úzkych pre pretrvávajúcu vysokú infláciu 05 - Modified: 2023-11-24 09:30:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo vo vlastnej pasivite
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
28. november 2023 12:11