StoryEditor

Ivan Mikloš: Ešte nie sme na dne, no tiger už chradne

29.11.2015, 23:00

Pred desiatimi rokmi, počas druhej Dzurindovej vlády, bolo Slovensko Svetovou bankou vyhlásené za najreformnejšiu krajinu na svete a začalo sa o nás hovoriť ako o tatranskom tigrovi. Väčšinu času odvtedy vládne Robert Fico. Ako sa darilo tigrovi?

Dnešný stav by sa dal stručne definovať tak, ako je nazvaný tento príspevok – ešte nie sme na dne, no tiger už chradne. Nemám v úmysle opisovať, čo všetko robí Fico zle, to sú veci pomerne dobre známe a veľakrát opísané. Fico je jednoducho nezodpovedný populista, ktorý kvôli vlastnému prospechu ničí úspešnú budúcnosť Slovenska a jeho obyvateľov.

Pomalá, ale systematická demontáž toho, na čom stál náš ekonomický úspech, je realitou, čo však zaráža najviac, je správanie opozície. Nielenže nekričí a neprotestuje, ona sa na tom podieľa.

Vlaky zadarmo a iné ekonomické perverzity, ktoré chce časť opozície zachovať, súťaž s Ficom o to, kto viac zníži DPH na potraviny, a najnovšie aj zákon o športe. Samotný zákon má aj pozitívne stránky, najmä vnáša do financovania športu viac transparentnosti a jasných pravidiel. Zásadným problémom zákona je však to, že významným zdrojom financovania športu sa stanú odpočítateľné položky pri dani z príjmu fyzických a právnických osôb. Okrem toho sa znižuje DPH na vstupné na športové podujatia a na používanie športových zariadení a štát bude platiteľom poistného za športovca a športového odborníka (zamestnanca aj SZČO).

V čom je problém? Jednou z najdôležitejších zásad daňovej reformy bolo, že ak chce štát podporovať akúkoľvek oblasť, mal by to robiť na výdavkovej strane rozpočtu, a nie na príjmovej strane deformovaním daňového systému. Naša reforma bola úspešná najmä preto, že rovná daň umožnila zrušenie väčšiny výnimiek, špeciálnych sadzieb, ale aj odpočítateľných položiek. Po zrušení rovnej dane a zavedení znížených sadzieb DPH na potraviny je toto ďalší negatívny zásah do daňového systému. Ide totiž o precedens. Ak je to možné pre šport a športovcov, tak prečo potom nie napríklad pre kultúru a umelcov?

Štvrtkové hlasovanie o zákone o športe znovu ukázalo, ako ľahko podlieha opozícia zvodom populizmu. Najskôr súťaž so Smerom o to, ako čo najviac rozšíriť pôsobnosť tohto zákona, a potom jeho odhlasovanie spolu so Smerom. Zdržali sa len traja opoziční poslanci, všetci ostatní boli za. Vrátane všetkých poslancov strany SaS, ktorej predseda patril v minulosti k veľkým prívržencom neutrálneho daňového systému a opakovane navrhoval v zákone ďalej znižovať počet odpočítateľných položiek a výnimiek.

Populizmus nemá konca, z tigra vypĺznutá ovca.

01 - Modified: 2007-11-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Svetové dedičstvo... alebo dominanta na rozhraní storočí
01 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 02 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 03 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili 04 - Modified: 2022-08-25 08:31:23 - Feat.: - Title: Čo je hlavný problém Matoviča 05 - Modified: 2022-08-10 15:19:31 - Feat.: - Title: Korčok, Mikloš a Nicholsonová? Exčlenka SaS načrtla víziu nového politického projektu
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
08. október 2022 00:24