Robert FicoPeter Mayer
StoryEditor

Obsah rozhoduje

04.04.2016, 23:57

Základom stability a funkčnosti novej vládnej koalície je predovšetkým schopnosť kompromisu v záujme krajiny a z neho vyplývajúca obsahová zhoda koaličných partnerov na prioritách vládneho programu.

Či ide o kontinuitu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska, či silný protikorupčný program s protischránkovým zákonom vzťahujúcim sa na verejné zdroje, protikorupčnú doložku pri návrhoch zákonov a ďalšie normy. Alebo ak ide o oblasť daní a verejných financií, kde sme si uložili záväzok zníženia dane z príjmu právnických osôb, zrušenia daňových licencií od roku 2018, ale aj možnosť rozšírenia osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach. V oblasti školstva sme sa prihlásili k výraznému zvýšeniu verejných investícií do tohto sektora, spojenému so zásadnými vnútornými reformami, ako aj k skvalitňovaniu systému duálneho vzdelávania. Zvýšený dôraz sa dostane občianskej výchove proti extrémizmu a totalitným režimom. Zásadné zmeny nastanú v oblasti kontroly vynakladania zdrojov v zdravotníctve, kde opozícia získa zastúpenie v kontrolných orgánoch VšZP a Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Rovnako posun nastane zavedením systému DRG či aplikácie eHealth a sústredíme sa aj na obmedzenie zisku súkromných poisťovní. 

Je prirodzené, že pre koalíciu s dominantným postavením sociálnodemokratickej strany bude kľúčovou oblasťou podpora regiónov prostredníctvom rozšírenia pôsobnosti zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov a daňových úľav pre malých a stredných podnikateľov tvoriacich pracovné miesta v najmenej rozvinutých regiónoch či ďalšia výstavba infraštruktúry. Rovnako – pre našu stranu kľúčová – je, prirodzene, sociálna politika so záväzkom tvorby ďalších stotisíc pracovných miest, ďalším zvyšovaním minimálnej mzdy, úpravou valorizácie dôchodkov či zvýšením vianočných príspevkov pre dôchodcov, ako aj pokračovanie v politike stabilných cien energií. Zhoda vládnych partnerov panuje aj v ďalších oblastiach, akými sú opatrenia na zvýšenie verejnej kontroly a zodpovednosti v justícii, rovnako pri posilnení potravinovej bezpečnosti Slovenska, zákaze privatizácie strategických podnikov a ďalších opatreniach z oblasti menšinovej politiky či ochrany životného prostredia.

Priority, na ktorých sme sa s koaličnými partnermi zhodli, sú základom pre tvorbu Programového vyhlásenia vlády, na základe ktorého, verím, vláda získa dôveru Národnej rady SR, a prostredníctvom ktorých posunieme aj v neľahkých časoch Slovensko dopredu.

01 - Modified: 2022-12-01 14:44:43 - Feat.: - Title: Kauza poľovnícka chata: V prípade pokračuje trestné stíhanie pre pytliactvo 02 - Modified: 2022-12-01 09:18:15 - Feat.: - Title: Fico v parlamente zverejňuje ďalšie nahrávky 03 - Modified: 2022-11-30 19:33:10 - Feat.: - Title: Kauza Súmrak očami odborníka: Vyšetrovatelia a prokuratúra by si už nemali robiť hanbu znôškami dohadov 04 - Modified: 2022-11-29 14:52:56 - Feat.: - Title: Fico sa ohradil voči slovám prezidentky o opozícii 05 - Modified: 2022-11-29 15:28:55 - Feat.: - Title: Žilinka zrušil obvinenie Fica a Kaliňáka
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
02. december 2022 04:30