Premiér Robert Fico
StoryEditor

Robert Fico: Keď trafíte do čierneho

03.05.2016, 00:00

Nielen každý, kto vyrastal na dedine, vie, že keď strčíte palicu do osieho hniezda, zaútočí na vás armáda žihadiel. Niečo podobné spôsobil v závere schôdze NR SR k vládnemu programu podpredseda vlády a minister vnútra R. Kaliňák.

Urobil jednu účinnú a prospešnú vec: pripomenul časti opozície, že aj koalícia môže postaviť jednoduchú otázku – „Pozri, kto to hovorí?“ Pripomenul časti opozície, že jej emotívne morálne apely a rozhorčenie nad údajným pozadím novej vlády je absolútne nedôveryhodné vzhľadom na dlhý rad káuz z ich vládnej minulosti, po ktorých nenasledovali žiadne – ešte raz –, žiadne mimoriadne tlačovky, žiadne zvolávanie vyšetrovacích výborov a žiadne reči o politickej zodpovednosti či dokonca morálke.

Pripomenul jej holé fakty. Fakty o daňovom riaditeľstve u krajského koaličného predsedu a platinových sitkách, o vláčikoch a pozadiach pre stranu, o kupovaní poslancov a miliónových províziách z privatizácie energetiky, o ktorých hovoril spis Gorila, a aj o jeho dvojročnom nevyšetrovaní za vtedajšieho ministra vnútra, o jeho desaťnásobne predražených fábiách a ďalších a ďalších dieloch tohto dlhého seriálu zlyhaní vlád pravice.

Je absolútne legitímne pýtať sa, ako môže niekto brať vážne dnešné štylizované rozhorčenie opozície po tom, keď títo ľudia mlčali pri miliónových prešľapoch v čase, keď mali podiel na moci. My sa ich, samozrejme, pýtať budeme, vždy keď to vyhodnotíme ako potrebné. Nedáme sa však vyrušiť od podstatnejšej práce, ktorej máme ako koaličná vláda s dôverou NR SR pred sebou veľa.

Po tom, ako sme v ostatných štyroch rokoch dali do poriadku verejné financie do dnešného – v európskom porovnaní – vzorového stavu, ako sa podarilo naštartovať ekonomiku, získavať nové investície a výrazne znížiť nezamestnanosť, sústredíme sa v nasledujúcich rokoch na to, aby zlepšenie pocítili v prvom rade ľudia v ekonomicky slabších regiónoch, aby sa zlepšilo fungovanie verejných služieb najmä v zdravotníctve a školstve, aby sa ďalej zužoval priestor pre korupciu, aby sme udržali európsku orientáciu našej krajiny a v neposlednom rade udržali ako koaličná vláda spolupráce stabilitu v krajine.

Je slobodným rozhodnutím opozície, ak chce zredukovať politickú súťaž na nenávistný boj o tom, že jediné, na čom nová vláda stojí, sú sponzori a ich záujmy. Svedčí to však o tom, že opozícia nemá reálny program, nie je teda reálnou alternatívou. My ideme do ďalších štyroch rokov s pozitívnym programom, lebo Slovensko treba posunúť ďalej, dopredu.

Pozrite si najzaujímavejšie momenty z prejavu Roberta Kaliňáka:

01 - Modified: 2023-09-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Malé slovenské automotive déja vu. Našu úbohú byrokraciu videl Jaguar a neunikla ani Volvu (Brífing HN) 02 - Modified: 2023-09-20 12:47:54 - Feat.: - Title: Správanie ukrajinských politikov je drzé a nevychované, vyhlásil Fico. Citoval poľského prezidenta 03 - Modified: 2023-09-20 08:44:50 - Feat.: - Title: Šeliga: Fico straší migrantmi, po voľbách sa táto téma skončí 04 - Modified: 2023-09-20 07:55:07 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že zvolávať ďalšiu schôdzu k nelegálnej migrácii už nemá význam 05 - Modified: 2023-09-19 16:00:00 - Feat.: - Title: Politici chcú pri súťažiach rozväzovať ruky. Fico aj Sulík by rušili kontrolné inštitúcie
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
21. september 2023 10:23