Premiér Robert FicoTASR/M. Baumann
StoryEditor

Nemocnice budú nakupovať centrálne

17.05.2016, 00:00

Je pozitívnym zistením, že Aliancia Fair-play preverí ocenenie poslanca OĽaNO Alana Suchánka, ktorý v roku 2012 presadzoval nákup najdrahšieho a technicky nevyhovujúceho CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Aj po reakcii poslanca je totiž zjavné, že tento podozrenia nijako nevyvrátil.

Nevysvetlil, ale naopak, sám potvrdil, že presadzoval o štvrť milióna eur drahší prístroj oproti konkurencii. Nevysvetlil, ale naopak potvrdil, že vedome presadzoval ponuku, ktorá nespĺňala technické parametre predpísané nemocnicou v tendri a presadzoval uchádzača, ktorý v tejto veci nemocnicu zavádzal. Nevysvetlil, prečo údajne najprv súhlasil a o dva dni už odmietol podpísať zápisnicu o vylúčení uchádzača v dôsledku uvedenia nepravdivých technických údajov, a prečo napriek odporúčaniu dozornej rady nemocnice zrušiť tender údajne naďalej presadzoval podpis zmluvy s najdrahšou a technicky nevyhovujúcou ponukou. 

Je pozoruhodné, ako sa predstavitelia opozície – ostatne aj podpredsedníčka parlamentu za SaS – pri poukázaní na pochybenia ich vlastné alebo pochybenia ich nominantov, obhajujú prezumpciou neviny či závermi vyšetrovania, čo však pri žiadnom z útokov na predstaviteľov Smeru z princípu neakceptujú, s časťou médií v súzvuku. Čistejší dôkaz dvojakého metra v slovenskej politike azda ani neexistuje. V tomto zmysle nechápem celkom výzvu pána poslanca, aby som ja niečo dokazoval, keďže podozrenia – a to celkom konkrétne – boli vznesené voči jeho konaniu v tendri z roku 2012. A to o to viac, že pán poslanec doslova uvádza, že neurobil nič, čo by poškodilo nemocnicu. Presadzovať o štvrť milióna eur drahší prístroj oproti konkurenčnej ponuke, nevyhovujúci technickému zadaniu tendra a firmu, ktorá v tejto veci nemocnicu zavádza, to znaky konania poškodzujúceho nemocnicu bezpochyby nesie.

Okrem tohto prípadu a podozrení, ktoré na poslancovi naďalej ležia, je však pri tejto téme podstatné aj to, že prípad podobného typu sa dnes už nemôže zopakovať. Od roku 2015 totiž platia pre štátne nemocnice pri nákupoch zdravotníckej techniky prísne pravidlá, ekonomické prepočty, cost-benefit analýzy či posúdenia strategickej opodstatnenosti nákupov. Hranica pre tieto posudzovania, vzťahujúca sa od apríla tohto roku na nákupy od štyridsaťtisíc eur, sa od septembra ešte zníži na tridsaťtisíc. A súčasný minister plánuje pri nákupoch a vynakladaní zdrojov v zdravotníctve rad ďalších kontrolných opatrení, vrátane centrálneho obstarávania zdravotníckej techniky pre štátne nemocnice.

01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-08 12:19:44 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 03 - Modified: 2022-08-08 12:13:29 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 04 - Modified: 2022-08-08 12:09:57 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Roberta Fica 05 - Modified: 2022-08-08 13:05:45 - Feat.: - Title: "Chcem vám oznámiť, že hotovo." Fico oznámil, že vyzbierali 350-tisíc podpisov na referendum
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
12. august 2022 04:14