Robert FicoTASR
StoryEditor

Únia potrebuje zmenu

28.06.2016, 00:00

Nie ako tragédiu, ale ako realitu, možno tvrdú realitu, treba vnímať piatkové rozhodnutie ľudí vo Veľkej Británii. A bude úlohou Európy nájsť čo najskôr na túto reakciu ľudí dobrú odpoveď. Bolo by veľkou chybou kritizovať rozhodnutie obyvateľov Británie ako akési zlyhanie či chybu. Naopak, treba ho rešpektovať a veľmi dobre sa z neho poučiť, aby sa neopakovalo v iných krajinách.

Žiaľ, chybné bolo, a jasne som to pomenoval, že bezprostredne po referende rokovalo 6 zakladajúcich krajín únie o tom, ako ďalej. Presne tento prístup – my sa dohodneme a položíme vám ostatným rozhodnutie na stôl – bude viesť len k ďalším nezhodám. A to je cesta do pekla. Predstava, čo v únii ďalej, musí vzísť z diskusie všetkých členských krajín. A my chceme ako predsednícka krajina ponúknuť, v rámci svojich kapacít, aj na takúto neformálnu diskusiu priestor. Nie náhodou som už pred hlasovaním vo Veľkej Británii kancelárke Merkelovej a prezidentovi Hollandovi predostrel, že nálada ľudí v Británii, ale aj v iných krajinách, musí byť pre nás impulzom, aby sme európskej verejnosti ponúkli nový, inovatívny prístup, v obsahu aj jazyku politiky únie.

Asi by bolo chybou ponúkať ľuďom ďalej politiky, ktoré sú európskou verejnosťou jasne odmietané, a ktoré viedli aj k výsledku hlasovania v Británii. Ak vieme, že drvivá väčšina Európanov odmieta doterajšiu migračnú politiku únie, nemôžeme na nej trvať a čakať pozitívny ohlas. Ak sú ľudia nespokojní s ekonomickým smerovaním únie, treba rovnako v tejto oblasti pracovať na nových prístupoch. Zároveň treba hovoriť o zmene spôsobu jej riadenia nie takpovediac „zhora“ – veľkými krajinami – a zmeniť treba celkom iste často úplne nezrozumiteľný bruselský jazyk. V každom prípade sa treba zhodnúť na tom, že politika „len tak ďalej“ nie je dnes pre Európu riešením. Naopak, práve v tejto situácii by sme sa mali riadiť zásadou, že všetko zlé je na niečo dobré a využiť hlasovanie v Británii na pozitívne zmeny.

Samozrejme, odchod Veľkej Británie z EÚ bude zásadne zamestnávať aj naše predsedníctvo. Okrem tohto procesu a iných kľúčových politík, ktoré nás ako predsednícku krajinu čakajú, chceme využiť priestor práve na diskusiu o ponuke, ktorá môže zatraktívniť úniu pre jej obyvateľov. Najmä krajiny V4 prešli unikátnym a do veľkej miery úspešným transformačným procesom a chceme ponúknuť náš pragmatický, na reálne riešenia orientovaný prístup. To by bol veľmi dobrý príspevok Slovenska k európskemu projektu, ktorý pre našu krajinu nepochybne prínosom je.

01 - Modified: 2023-09-21 08:46:11 - Feat.: - Title: Niektoré postoje Ficovej strany sú odporné, hovorí spoluzakladateľ a bývalý podpredseda Smeru 02 - Modified: 2023-09-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Malé slovenské automotive déja vu. Našu úbohú byrokraciu videl Jaguar a neunikla ani Volvu (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-09-20 12:47:54 - Feat.: - Title: Správanie ukrajinských politikov je drzé a nevychované, vyhlásil Fico. Citoval poľského prezidenta 04 - Modified: 2023-09-20 08:44:50 - Feat.: - Title: Šeliga: Fico straší migrantmi, po voľbách sa táto téma skončí 05 - Modified: 2023-09-20 07:55:07 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že zvolávať ďalšiu schôdzu k nelegálnej migrácii už nemá význam
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
21. september 2023 12:01