Úvod minulého roka bol do veľkej miery spojený s očakávaniami, ako sa po deväťmesačnom odklade vrátia k splácaniu odložených úverov nielen domácnosti, ale aj podnikatelia, a teda zamestnávatelia na Slovensku. Našťastie sa im to podarilo a pandemické dosahy na biznis sa drvivej väčšine z nich podarilo zvládnuť. Do veľkej miery aj vďaka štátnej podpore, a ešte viac vďaka ich vlastnému odhodlaniu a chceniu.
Ukázalo sa však, že išlo o trochu predčasný optimizmus, lebo krátko nato prišla pre nich ďalšia neželaná „výzva“ – v podobe prudkého rastu cien vstupných nákladov a vojna na Ukrajine. Keď sme sa teraz na jar pýtali troch stoviek živnostníkov, malých podnikateľov aj väčších firiem v reprezentatívnom prieskume na to, či v uplynulých mesiacoch zaznamenali nárast cien vstupov nevyhnutných na svoje podnikanie, až 95 percent z nich odpovedalo kladne.
Nie je pritom prekvapením, že v ňom najčastejšie skloňovali výrazný rast cien energií, o ktorom hovorili priemerne štyria z piatich opýtaných. Viac ako 60 percent respondentov tiež ovplyvnil výrazný rast cien služieb a surovín, ako aj potravín.
Ďalšou kapitolou samou osebe, hoci do veľkej miery previazanou s rastom cien vstupov, je dosah vojnového konfliktu za našou východnou hranicou na ich fungovanie. Iba 15 percent opýtaných zástupcov biznisu uviedlo, že nepocítili žiadne dôsledky na svojom podnikaní. Naopak, o stredne až veľmi výraznom dosahe hovorila viac než polovica spoločností.
Že to nie je iba pocitová záležitosť alebo predčasné obavy, potvrdzuje aj najnovšia správa o finančnej stabilite od Národnej banky Slovenska. V rámci nej odhaduje, že pre rastúce ceny vstupov popri súčasnom poklese dopytu by sa pri základnom scenári, počítajúcom s miernejším zdražovaním pre tento rok, mohlo dostať do rizika až 17 percent podnikových úverov, a to najmä z radov najmenších podnikov. Pri kritickejšom scenári by to mohlo byť až 34 percent.
Neznamená to automaticky, že zlyhá takýto podiel podnikových úverov. Znamená to však, že takýto podiel podnikov môže mať vážny problém so svojím fungovaním, s dosahmi na ich prevádzku a pracovné miesta. Preto popri nevyhnutných diskusiách a riešeniach, ako v súčasnej situácii cielene pomôcť zraniteľným skupinám obyvateľstva s rastom cien, netreba zabúdať ani na to, ako minimálne nesťažovať už beztak náročnú situáciu podnikateľom. Pretože prioritne od toho, do akej miery zvládnu v podstate už tretiu krízu za sebou za posledného dva a štvrť roka, bude závisieť to, ako sa v konečnom dôsledku bude dariť celému obyvateľstvu a aké budú ich nálady.