Kapitalizmus je dnes spájaný so všetkými najhoršími vecami na svete. Dokonca nie je preháňaním tvrdiť, že sa stal synonymom zla. Antikapitalizmus je populárny nielen v kultúrnych a politických elitách, ale aj u mnohých bežných ľudí.
Kapitalizmus má na svete len málo priateľov, hoci bol úspešnejší ako akýkoľvek iný ekonomický systém v ľudských dejinách. Trik antikapitalistov: porovnávajú skutočný systém, v ktorom žijeme, s ideálom dokonalého sveta, ktorý oni vymysleli, ale ktorý neexistuje ani nikdy neexistoval. Spoliehajú sa tiež na to, že ľudia vedia málo o histórii a chudobe a nehumánnych podmienkach, v ktorých žili naši predkovia pred vznikom kapitalizmu. A spoliehajú sa na to, že väčšina ich súčasníkov sa počas školských rokov o neľudských podmienkach v socializme nedozvedela takmer nič.
Ako vysvetľuje nemecký konzultant Rainer Zitelmann v knihe Desať omylov antikapitalistov (2022), antikapitalizmus nie je zakotvený v oblasti rozumu alebo racionálneho poznania, ale je predovšetkým emocionálne odôvodneným odmietnutím. Antikapitalizmus sa šíri v intelektuálnych elitách. Od Lenina po Hayeka sa teoretici zhodovali v tom, že antikapitalizmus nevznikol z robotníckeho hnutia, ale v prostredí intelektuálov. Zitelmann predstavuje rad rozšírených argumentov proti kapitalizmu a brilantne ich vyvracia.
Hlad a chudoba
Prvý argument proti kapitalizmu hovorí, že kapitalizmus je zod...
Zostáva vám 85% na dočítanie.