Jednou z najžiadanejších zručností manažéra, biznismena, firmy, zamestnanca, ale aj želanou vlastnosťou každého z nás v bežnom živote je schopnosť prispôsobiť sa zmenám. Nezostať stáť stabilne na jednom mieste tam, kde biznis či potreby zákazníkov sú už dávno inde.
Slovo stabilita však môže mať negatívny, ale aj pozitívny význam. Konkrétne v zdravotníctve vie byť stabilita mimoriadne negatívnou skutočnosťou, napríklad ak ide o nové prístupy v manažmente pacientov. Pre slovenské zdravotníctvo je tragédiou, že pod vplyvom verejnej mienky, bez dát a komparácie s úspešnejšími zahraničnými modelmi, sa stabilita týka tých oblastí, v ktorých má byť neustály pokrok. Netreba vymýšľať koleso, stačí sa pozrieť tam, kde to lepšie funguje.
A, naopak, tam, kde má mať stabilita jasné miesto, teda v legislatívnom rámci, prebieha doslova smršť zmien. Tá nemá žiadny prínos pre systém ani pre pacienta, ide len o chaotické úpravy, ktoré sa dobre odprezentujú na tlačovke. V lepšom prípade neprinesú nič, v horšom prinesú katastrofu a už vôbec nie vo výnimočnom prípade aj rozpor s inou legislatívou.
INEKO si všimlo, že len v roku 2022 prešli zdravotnícke zákony 78 novelizáciami. Moji kolegovia zas spočítali pozmeňujúce návrhy, ktoré sa pred Vianocami sypali z každej strany. Padlo ich 21 a z toho zhruba 18 od koaličných poslancov. Teda od tých, ktorých vlastné strany zákony predkladali. Na poslednú chvíľu ich len tak od oka cítili potrebu ešte upravovať.
Výsledkom nevídanej smršte nápadov bolo schválenie legislatívneho klbka nervov pre všetkých účastníkov zdravotníckeho systému. Iba Neprebudený si môže myslieť, že sa za pár dní medzi sviatkami dajú nastaviť procesy, informačný systém či nafúknuť rozpočet. Mnohí navrhovatelia nikdy v sektore nepôsobili. Napriek tomu upravovali vykazovanie, kladivom riešili prepoisťovanie, na ktoré stačí len jasný dohľad dodržiavania aktuálnej legislatívy. Raz zakazovali, potom obmedzovali zisk, pričom problémom zdravotníctva je hlavne strata, ktorú nikto nerieši. Alebo chýbajúce KPIs – áno, aj pre nás, poisťovne. A dalo by sa pokračovať vymenovaním iných „nápadov“ obmedzujúcich snahu posunúť systém vpred.
Stabilita na správnom mieste v zdravotníckej legislatíve je mimoriadne dôležitá. Len vtedy sa dá nastaviť udržateľné financovanie poskytovateľov. Vtedy je šanca efektívne hospodáriť bez strát a venovať sa rozvoju sektora, a nie prispôsobovaniu sa nezmysleným byrokratických zmenám.
Teda – ak štátu ide o dobro pacienta.
Autorka je členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.