Dňa 8. júla 2024 vyšiel v HN článok s názvom: „Elektráreň aj na balkóne, v uhoľnom regióne bonus 10-tisíc eur. Aké dotácie dáva Slovensko a okolité štáty?“, už z názvu ktorého sa dá vyrozumieť, že na Slovensku dotácie nie sú veľmi vysoké.
V článku je popísaná situácia v oblasti rozdávania dotácií pre obnoviteľné zdroje na Slovensku porovnávaním s tým, ako susedné krajiny Česko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko riešia budovanie obnoviteľných zdrojov. Slovensko - voči krajinám, ktoré sú v článku spomínané - nepoužíva pre výrobu elektriny fosílne palivá. Posledné elektrárne Nováky, Vojany boli odstavené začiatkom roku 2024.
Výroba elektriny využívaním obnoviteľných zdrojov u nás nenahrádza spaľovanie fosílnych palív. Preto porovnávať, koľko dotácií dáva štát na ich budovanie z hľadiska hlavného poslania obnoviteľných zdrojov sa zdá nenáležité.
Stále existujú rôzne „strategické“ dokumenty, ktoré hovoria o potenciály pre budovanie obnoviteľných zdrojov – hlavne slnko vietor. Napríklad dokument SEPS z roku 2023 hovorí o budovaní obnoviteľných zdrojov až do výšky 3600 MW. V lete sa spotreba elektriny na Slovensku pohybuje na úrovni 2800 MW. To znamená, že v lete bude Slovensko odstavovať cez deň jadrové elektrárne?
Krajiny v ktorých sa stále využívajú fosílne palivá (zemný plyn/uhlie) na výrobu elektriny má výroba obnoviteľnými zdrojmi (slnko/vietor) úplne inú hodnotu a preto finančná podpora u nich je logická. Avšak v takých krajinách, kde sa fosílne palivá na výrobu elektriny nevyužívajú treba pre vydávanie licencií na výstavbu slnka/vetra použiť úplne iné kritéria.