Legislatívne návrhy predsedu SNS Andreja Danka majú tú smolu, že ich autorom je Andrej Danko. Automaticky vyvolávajú údiv či hnev – alebo smiech. Nie všetky sú však zlé, spomeňme si na paušálne výdavky pre živnostníkov či nižšie sadzby dane pre nich a pre malé firmy.
No návrh naviazať minimálne dôchodky na priemernú mzdu je zlý návrh. A to najmä preto, lebo minimálne dôchodky by sa každoročne valorizovali tempom, akým medziročne rastie priemerná mzda (šesť až osem percent).
Všetky ostatné druhy dôchodkov, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa – či sú to riadne starobné dôchodky, invalidné dôchodky alebo pozostalostné dôchodky –, sa valorizujú len o takzvanú dôchodcovskú infláciu. Nech vás nemýli valorizácia v roku 2023, šlo o výnimočnú situáciu, danú prudkým rastom cien. Tie sa medzičasom „upokojili“ a od roku 2025 sa vraciame k normálu – k valorizácii na úrovni dvoch percent ročne či menej.
Poberatelia minimálnych dôchodkov by tak mali obrovskú výhodu oproti poberateľom riadnych dôchodkov. Pritom by to malo byť skôr naopak. Ak si niečo žiada zmenu, je to práve valorizácia riadnych dôchodkov len o dôchodcovskú infláciu, ktorá je príčinou nízkych dôchodkov starodôchodcov alebo invalidov z mladosti.
Cieľom zavedenia minimálnych dôchodkov v roku 2015 bolo solidárne upraviť najnižšie dôchodky tak, aby ich poberatelia nepadali do systému hmotnej núdze. Tu si pripomeňme, že dnešná výška dávok v hmotnej núdzi je na úrovni do 270 eur mesačne – pričom najnižší minimálny dôchodok je 390 eur. Je zrejmé, že súčasný rozdiel je dostatočný a terajšie nastavenie minimálnych dôchodkov plní svoju funkciu.
Kto zaplatí zvýšenie minimálnych dôchodkov? Všetci ostatní dôchodcovia a najmä tí, čo mali nadpriemerné príjmy. Prvý dôchodkový pilier bude ešte vo väčšom deficite. Mnohí dôchodcovia doplácajú na to, že vek odchodu do dôchodku sa naviazal na stredný čas dožitia, alebo dôchodková hodnota sa každoročne zvyšuje už len o 95 percent medziročného rastu priemernej mzdy, či osobný mzdový bod nemôže byť vyšší ako tri – pričom maximálny vymeriavací základ je sedemnásobok priemernej mzdy, alebo z vypočítanej hodnoty priemerného osobného mzdového bodu POMB nad 1,25 sa do výsledného POMB započíta len 68 percent.
Zlý návrh mohol byť ešte horší – ak by si Andrej Danko spomenul na to, že do počtu „kvalifikovaných rokov“ na výpočet minimálneho dôchodku sa vďaka nemu v roku 2020 započítavali aj roky, keď nádejný dôchodca zaplatil na odvodoch pár centov.