Nevymýšľame vymyslené, ale realizujeme to, čo je odskúšané a pre prírodu najlepšie. Samozrejme, aj pre ľudstvo, v našom prípade pre obyvateľov Košického kraja, ktorých chceme ochrániť pred povodňami.
V histórii Slovenska aj Európy je to prvý projekt takého rozsahu a naša župa ho realizovala v lesoch v okolí Dobšinej a Gelnice.
Pustili sme sa do riešenia jedného z najväčších klimatických problémov súčasnosti, ktorým je odtok dažďovej vody z lesných ekosystémov.
Ešte v roku 2018 skrsla myšlienka, ktorú odobrili aj krajskí poslanci cez Program obnovy krajiny, a teraz sa podarilo realizovať projekt za 4,5 milióna eur na ochranu a obnovu biodiverzity, ktorý nielen v týchto zemepisných šírkach nemá obdobu.
Využili sme na to eurofondy z výzvy Ministerstva životného prostredia SR.
V lokalitách Mestských lesov pri Dobšinej a Gelnici mimo chránených území sme na ploche zhruba 2500 hektárov realizovali práce so špeciálnym rýpadlom, ktoré narušilo zhutnenú pôdu v štýle jama-hrádza-jama. Vďaka tomuto opatreniu dažďová voda už odtiaľ neodteká bez úžitku.
V podstate takmer sto percent zrážkovej vody sa zachytáva v pôde, čím posilňuje biodiverzitu. Slúži k rekonvalescencii lesa, znásobuje kvalitu a množstvo stromov vrátane prírastkov drevnej hmoty, zastavuje odplavovanie kvalitnej lesnej pôdy a v neposlednom rade výraznou mierou prispieva k zabraňovaniu povodní!
Zmeny v prospech prirodzenej biodiverzity sú naozaj zreteľné. Výsledky skúšobných meraní potvrdili aj odborníci z Výskumného ústavu meliorácií a ochrany pôdy v Prahe, ktorí sa dlhodobo venujú nezávislej kontrolnej činnosti obdobných projektov po celej Európe.
Účinnosť týchto opatrení overili pomocou dažďového simulátora, keď sledovali veľkosť povrchového odtoku a mieru infiltrácie, čiže prenikanie vody do podzemnej časti. Výsledné analýzy potvrdili, že dažďová voda zostáva v upravených a revitalizovaných lesných cestách, čo prispieva k zlepšeníu klímy v Košickom kraji.
Len pre predstavu: pri priemernej ročnej zrážke sa v daných lokalitách na Gemeri a Spiši podarí ročne zadržať až zhruba 400 miliónov litrov vody, čo zodpovedá objemu 160 olympijských bazénov. V histórii Slovenska ide vôbec o prvý projekt zameraný na podporu biodiverzity takého veľkého rozsahu. Projekt je plne v súlade s Adaptačnou stratégiou Košického kraja, kde najväčší počet opatrení na prispôsobenie sa zmeny klímy tvoria práve vodozádržné opatrenia.
Tento projekt okrem zadržiavania vody v lese rieši aj protipovodňové opatrenia. V rámci zelených riešení máme však na zreteli aj zlepšovanie vplyvov na faunu a flóru, čiže prispievame k obnovovaniu takzvanej prírodnej klimatizácie. Dochádza tak k ochladzovaniu krajiny a k riešeniu globálnych problémov. Testy potvrdili stopercentnú účinnosť, pričom celkovo sme rozrušili až takmer sto kilometrov zhutnenej pôdy. Takto sme zachránili obrovskú plochu pre obnovu lesa. Práve odtekajúca zrážková voda spôsobovala veľké škody najmä na majetku, pričom odplavovala práve tú najcennejšiu výživnú pôdu. Zachytený objem množstva vody však spôsobí želaný efekt, aby vďaka unikátnemu riešeniu príroda takpovediac ožila a aj my sme podali pomocnú ruku k dobrému dielu.
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja