Sociálna poisťovňa zverejnila výsledky hospodárenia za rok 2024. Na odvodoch na dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity vybrala 9,64 miliardy eur (vrátane poistného, ktoré platí štát za „svojich“ poistencov). Na dôchodky vyplatila 12,63 miliardy eur, vrátane rodičovských dôchodkov a vrátane 13. dôchodkov.
Rozdiel medzi príjmami a výdavkami na dôchodky tak bol „baťovských“ 2,99 miliardy eur. Smelo tak môžeme hovoriť, že k približne siedmim miliardám deficitu verejných rozpočtov Slovenskej republiky za rok 2024 prispel zle nastavený „priebežný“ dôchodkový systém sumou tri miliardy eur.
Obrovskú dieru v prvom dôchodkovom pilieri Sociálna poisťovňa z malej časti zaplátala prebytkami z ostatných fondov sociálneho poistenia. Avšak najväčšiu časť, približne 2,75 miliardy, tvorila nenávratná dotácia od štátu. Temer štvrtina dôchodkov bola vyplatená na dlh.
Ak by mal byť prvý pilier v súlade s Ústavou SR naozaj „priebežný“, tak by naši dôchodcovia nemali dostať trinásť dôchodkov, ale len desať. Alebo by sa všetky dôchodky mali plošne znížiť o štvrtinu. Čo robíme preto, aby sa tento hrozivý stav zlepšil?
Po prvé, zrušili sa rodičovské dôchodky. Po druhé, po dvoch rokoch, keď sa dôchodky adekvátne vysokej inflácii aj vysoko valorizovali, sa vraciame k „normálu“ – k valorizácii na úrovni dvoch percent. A na to doplatia najmä „starodôchodcovia“ a invalidní dôchodcovia.
Po tretie, snažíme sa znížiť počet poberateľov dôchodkov zvyšovaním dôchodkového veku a uvažuje sa o zrušení predčasných dôchodkov. Ale ani za ten svet si minister práce nechce priznať, že problémom sú 13. dôchodky. Titanik sa rúti na ľadovec a na palube sa tancuje...
Trojmiliardový deficit je malina, máme na to. Tvrdím, že ak by sa nastavenie 13. dôchodkov vrátilo do svojej pôvodnej filozofie sociálnej dávky s cenovkou na úrovni do 100 miliónov eur ročne, nemusel by sa dôchodkový vek zvyšovať.
Spolu so znížením príspevkov do druhého piliera tak súčasná vláda zanecháva strednej a mladšej generácii neradostnú perspektívu ich budúcich dôchodkov. Do dôchodku pôjdu dnešní tridsiatnici ako 68-roční a výška ich dôchodkov rozhodne nebude na úrovni 50 % ich hrubej mzdy (ako je to teraz), ale bude výrazne nižšia.