Geopolitické riziká sa aktuálne stávajú novou výzvou pre Európsku úniu. Aj preto Európska komisia oznámila 800 miliárd na obranu, súvisiacu infraštruktúru a prezbrojenie armád členských krajín na budúce štyri roky a vznikajúca nemecká vláda vyhlásila zvýšenie obranného rozpočtu na 100 miliárd eur ročne, plus ďalších 500 miliárd do nemeckej infraštruktúry. Európa, ktorá si desaťročia „užívala“ budovanie sociálno-environmentálneho raja, sa pomerne neskoro prebudila do novej reality. Nepripravená bude teraz hekticky naprávať chyby posledných troch desaťročí. Posmelil ju k tomu až antagonistický postoj Donalda Trumpa k EÚ a vlastne aj NATO.
Dôsledky pacifizmu
ESG je skratka pre environmentálne, sociálne a riadiace kritériá a znamená prepojenie spoločensky a sociálne zodpovedného investovania. Cieľom je nielen finančná návratnosť investícií, ale aj ich pozitívny sociálny a environmentálny dosah. Súčasťou je, bohužiaľ, aj otvorené znemožnenie financovania niektorých sektorov ekonomiky, medzi nimi aj európskeho zbrojného priemyslu. Podľa kritérií ESG tento sektor a investície doň nemajú pozitívny sociálny či environmentálny dosah, a teda majú byť penalizované či zakázané.
Tieto regulácie negatívne ovplyvnili napríklad dostupnosť úverov pre zbrojný priemysel v predchádzajúcom desaťročí. Publikácia Financovanie európskeho obranného priemyslu vydaná v roku 2024 Európskym parlamentom konštatuje, že „hoci je európsky obranný priemysel vo všeobecnosti konkurencieschopný, viac ako desaťročie nedostatočného investovania mu zabránilo v dosiahnutí jeho plného potenciálu.
Je to výsledok rozhodnutí členských štátov EÚ od konca studenej vojny, týkajúcich sa ich rozpočtov a regulačných politík v odlišnom geopolitickom prostredí. Výrazné nedostatočné investície do európskej obrany dokazujú vážne ťažkosti, ktoré má európska technologická a priemyselná základňa obranného priemyslu pri získavaní financií“.
Zostáva vám 78% na dočítanie.