Autor je predsedom Inštitútu slobody a podnikania
Patrím ku generácii, ktorá časť svojho života prežila za železnou oponou, ktorá nás oddeľovala od slobodného sveta na Západe. Pád komunizmu, ktorý nám umožnil znovu byť súčasťou Západu, som preto považoval za historickú udalosť, ktorej význam, minimálne počas môjho života, už nič neprekoná. Zdá sa, že som sa mýlil.
Jednou z pevných konštánt nášho sveta po roku 1989, zdalo sa nám, že večných, bolo transatlantické spojenectvo. Nielen obranné, ktoré má podobu NATO. Ale aj spojenectvo zdieľaných hodnôt, podľa ktorých fungovali politické systémy v krajinách Európy a USA.
Tými hodnotami boli: rešpektovanie ústavy a právneho štátu, ochrana základných ľudských práv a slobôd jednotlivca, ako je sloboda prejavu, vierovyznania či zhromažďovania, podpora slobodného trhu a súkromného podnikania, spolupráca v oblasti obchodu a investícií, multilateralizmus a medzinárodná spolupráca na pôde medzinárodných inštitúcií, ako sú OSN, WTO, WHO atď.
Nová americká administratíva sa začiatkom tohto roka s vervou pustila do plnenia predvolebného programu Donalda Trumpa, ktorý najlepšie vystihujú dve heslá. Amerika na prvom mieste. A urobme Amerikou opäť veľkou. To by bolo v úplnom poriadku. Postupom času však začali pribúdať signály, že to nebude len prostredníctvom radikálnych zmien v domácej politike.
Čoraz jasnejšie sa zdá, že Donald Trump a jeho administratíva chcú Ameriku urobiť opäť veľkou aj na úkor iných krajín. A nejde len o uvaľovanie ciel hlava-nehlava. Ide o radikálne otočenie sa chrbtom multilateralizmu, o snahy vystúpiť z medzinárodných organizácií, ako je WHO.
A čo je úplne alarmujúce, je zmena postoja USA k takým princípom, ako je rešpektovanie suverenity a územnej integrity štátov, odmietanie agresie a nelegálnych anexií území. Že Trumpovi nie sú tieto princípy sväté, to dokazuje jeho komunikácia vo vzťahu ku Kanade ako súčasti USA, k Paname o prieplave či k Dánsku v súvislosti s Grónskom.
Ak Trump sníva o svete opätovne rozdelenom medzi sféry vplyvu USA, Ruska a Číny, diskusie o mieri a ukončení vojny na Ukrajine by vyzerali presne tak, ako vyzerajú v týchto dňoch. Súčasťou jeho sna je podľa všetkého obnovenie vzťahov medzi USA a Ruskom a odklon od princípov slobody v zahraničnej politike USA. Európa súčasťou tohto sna nie je.
Môže nasledovať vystúpenie USA z NATO, teda koniec transatlantického spojenectva. Odveký spojenec Európy sa mení na hrozbu a veľmi rýchlo sa môže stať dokonca jej otvoreným nepriateľom. Ešte väčšou historickou udalosťou než pád komunizmu tak môže byť rozpad Západu samotného. A jeho architektom a hrobárom môže byť Donald Trump. Musíme sa pripraviť na to, že bude, ako nebolo.