Prvých 100 dní druhého mandátu prezidenta Donalda J. Trumpa bolo plných nielen obratov v colnej politike voči zahraničným obchodným partnerom, ale aj v organizácii federálnej vlády, jej ministerstiev a agentúr.
Pred pár týždňami Trump napríklad oznámil, že zruší desaťtisíc federálnych pracovných miest patriacich pod ministerstvo zdravotníctva.
Hoci sa zdajú byť vyhlásenia o škrtoch náhodné, v skutočnosti pomerne verne kopírujú plán, ktorý bol už pred minuloročnými voľbami predstavený ako Projekt 2025 konzervatívnym think-tankom The Heritage Foundation.
Prvýkrát sa o Projekte 2025 začalo medzi širšou verejnosťou hovoriť, keď naň poukázala demokratická prezidentská kandidátka Kamala Harrisová v lete 2024. V auguste sa stal projekt cieľom útokov popredných demokratov na straníckom nominačnom zjazde v Chicagu.
Napriek tomu, že sa vtedy Trump od projektu dištancoval, doterajšie kroky jeho administratívy ukazujú, že projekt skutočne slúži ako intelektuálny plán pre jeho druhé prezidentstvo.
Projekt má za cieľ zmenšiť federálnu vládu, prepracovať daňový systém, presadzovať prísnu imigračnú politiku, zrušiť regulácie v oblasti energetiky a obmedziť existujúce sociálne programy a granty.
Zaoberá sa tiež kultúrnymi otázkami, ako sú eliminácia termínov typu „diverzita“, „rovnosť“ a „inklúzia“ z oficiálneho vládneho slovníku, s odporom sa vymedzuje voči výučbe kritickej rasovej teórie a voči „rodovej ideológii“ na verejných školách.
Tiež Trumpova politika „Zostaň v Mexiku“, teda ukončenie azylu pre tých, ktorí nelegálne prekročili hranice, a pozastavenie presídľovania utečencov, je presne v súlade s cieľmi Projektu 2025.
Projekt vlastne odráža širšiu agendu pretvoriť federálnu vládu a americkú spoločnosť podľa princípov konzervatívnych myšlienkových prúdov v rámci Republikánskej strany, ktoré pristupujú k transformácii americkej vlády a spoločnosti tak radikálne, že v podstate ide o organizovaný útok na existujúce vládne štruktúry.
Zostáva vám 85% na dočítanie.