Nie je to tak dávno, čo sa každé tretie dieťa na Slovensku nedožilo desiatych narodenín. Brali si ich kiahne, tetanus alebo ich kaličila obrna. Potom prišla veda, s ňou vakcíny a rodiť deti „do zásoby“ viac nebolo potrebné.
Dnes tu máme názory prirovnávajúce očkovaného človeka ku geneticky modifikovanej kukurici... Verím, že tak ako ja, aj väčšina čitateľov tohto periodika v nich vidí zastierací manéver iných nepríjemných tém pre voliča. Preto som dlho rozmýšľala, či a akú vážnosť pridávať týmto odborne nepodloženým, až nebezpečným myšlienkam.
Hranica je veľmi citlivá. Nie som lekár, imunológ ani expert v tejto oblasti, ale história aj dáta našej zdravotnej poisťovne jednoznačne dokazujú, že moderná medicína (vrátane očkovania mRNA vakcínami) zachraňuje životy. Verím vede a vedeckým autoritám, ktoré na Slovensku máme.
Očkovanie považujeme za prelomový vedecký objav – zachránilo nielen desaťtisíce ľudí v čase covidu, ale zachraňuje milióny ľudí na celom svete aj v prípade iných ochorení. Z hľadiska financií šetrí očkovanie násobne vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť, ktorú by bez neho ľudia potrebovali. Ak niekto zažil postcovidové komplikácie, priebeh čierneho kašľa u neočkovaného dieťaťa alebo hraničné situácie pri pneumokokovej infekcii, musí aj bez potreby znalosti ekonomickej a medicínskej stránky laicky rozpoznať prínos vakcinácie.
Každý náš úspešný program manažmentu chronických ochorení staviame a budeme stavať na dôvere v dáta, na dôvere vo vedu a v relevantné výskumy. Výsledky našej práce prezentujeme na zahraničných fórach naprieč Európou a žneme za ne vysoké uznanie u kapacít v oblasti zdravotných služieb.
Nenechajme sa znechutiť tým, čo sa deje. Zastávajme sa medicíny založenej na dôkazoch. V konečnom dôsledku každý aktuálny odporca vedy v prípade hrozby alebo reálneho kontaktu s vážnym ochorením vyhľadá rovnako tie odborné kapacity, ktoré teraz hejtuje. Siahne po lieku práve od tých farmafiriem, na ktoré dnes útočí. A to dokonca aj po tých experimentálnych, ktorých účinnosť ešte nie je príslušným registračným procesom potvrdená.
Ak máme kvalitné dáta, je oslobodzujúce povedať, že sme sa mýlili v čase, keď dáta dostupné neboli. Prešetrujme zbytočnú byrokratickú záťaž, regulatórnu šikanu, ku ktorej počas pandémie reálne dochádzalo. Alebo ešte lepšie, poďme riešiť budúcnosť. Tých byrokratických nezmyslov, ktoré nám sťažujú život, máme na Slovensku neúrekom a vôbec nesúvisia s pandémiou.