Autor je ekonóm a pracuje na Katedre stratégie Vysokej školy ekonomickej v Prahe.
Jeden z najbohatších ľudí na svete, ktorý však žije nie príliš honosným spôsobom. Pravdepodobne najväčší filantrop v histórii: 99 percent majetku dáva na charitu a povzbudzuje svojich kolegov, aby robili to isté, aj keď menej radikálne. A, samozrejme, investor, ktorý drvivú väčšinu svojho života ukazoval chrbát iným finančníkom. Warren Buffett oznámil, že vo veku 94 rokov odchádza do dôchodku.
Čo dodať k príbehu legendárneho investora? Spomenul som si na dve anekdoty priateľov, ktorí sa s Warrenom Buffettom stretli. Sú to nepochybne len príbehy, ale oba sa dajú čítať ako metafory. Metafory jeho životnej filozofie a jeho „sporu“ s ekonomickou teóriou.
Prvý príbeh je od profesora financií, ktorý žil a pracoval v Nebraske a bol Buffettov blízky sused. Jedného dňa tento profesor stretol Buffetta pri nakupovaní v miestnom supermarkete. Buffett tlačil vozík plný plechoviek nealkoholického nápoja Dr. Pepper.
„Vypijete všetky tie fľaše, Warren?“
„Nie, ale čo mám robiť? Sú vo výpredaji.“
Tento príbeh nie je len dôkazom Buffettovho skromného životného štýlu – vtedy bol najbohatším mužom na svete, a predsa chodil sám do supermarketu využívať výhodné ponuky. Tento príbeh slúži aj ako parafráza Buffettovho prístupu k investovaniu, ktorý mal počas svojej dlhej kariéry.
Warren Buffett bol zástancom takzvaného hodnotového investovania, stratégie nákupu akcií spoločností, ktoré sa podľa neho predávajú pod ich skutočnou hodnotou (čiže „so zľavou“). A teda na ktorých sa dá dlhodobo zarobiť.
V žiadnom prípade sa nedá povedať, že by Buffett vždy vyberal len víťazov, ale celkovo sa vďaka tomuto prístupu stal jedným z najznámejších investičných manažérov všetkých čias. Pozorne študoval spoločnosti a posudzoval ich skutočnú hodnotu na základe ich potenciálu zisku. Vyberal si investičné ciele, ktoré boli trhom podhodnotené, a zvyčajne sa ich dlhodobo držal.
Človek verzus teória
Buffettov úspech je do istej miery v rozpore s kľúčovým princípom finančnej teórie – takzvanou hypotézou efektívnych trhov....
Zostáva vám 85% na dočítanie.