Robert FicoPavol Funtál
StoryEditor

Robert Fico: Spoločne proti zlu

30.05.2017, 00:00

Manchesterský útok na rodiny a malé deti šokoval celú Európu svojou brutalitou. V mene zvrátenej a netolerantnej ideológie sa uskutočnil teroristický atak, ktorý zasiahol každého z nás. Pre mňa je bezpečnosť občanov prioritou, ktorá má prednosť pred ostatnými spoločenskými témami.

V súvislosti s integračnými procesmi, kde záujmom Slovenska je byť v jadre EÚ, je otázka bezpečnosti jednou z kľúčových. Francúzsky prezident už naznačil svoje predstavy, ako by mala pokračovať bezpečnostná integrácia EÚ. Otázne zostáva, čo bude s Britániou. V súvislosti s brexitom začínajú chápať, čo na poli výmeny strategických informácií strácajú. V tejto otázke by sme mali s nimi viesť konštruktívny dialóg, pretože boj s extrémizmom je našou spoločnou výzvou. Popri témach, ktorým čelí Európa v súvislosti s vonkajšími teroristickými útokmi, stojíme pred vyriešením ešte jednej zásadnej domácej úlohy. A tou je vnútropolitický extrémizmus. Udomácňuje sa tu ideológia, ktorá sa hlási k režimu, ktorý podporoval vyvražďovanie a vypaľovanie slovenských dedín. Ideológia, ktorá popiera holokaust a veľkohubo ukazuje svoju silu vo vlakoch a na svojich zhromaždeniach. Vnímam, že nám pred očami vzniká nebezpečný pokus o mocenskú alternatívu k štátu a jeho orgánom. Sila, ktorá môže byť ľahko zneužitá, ako nám ukazujú dejiny. Rozhodnutie generálneho prokurátora požiadať Najvyšší súd o zákaz kotlebovcov rešpektujem. Generálna prokuratúra má svoje postavenie v systéme moci, je nezávislá a je to jej odborné rozhodnutie. Diskusia, ktorá sa však rozvinula na túto tému, ma svojou úrovňou prekvapila. Už som si zvykol, že opozícia komentuje zásahy polície proti fašistom, zvykol som si, že programovo oslabuje dôveru k štátu a nás viní z nárastu extrémizmu. Čo je však pre mňa nové, je „politologické“ posudzovanie, či to malo byť teraz alebo nie, a či to extrémistom zdvihne percentá alebo nie. O čom sa to bavíme? Som lídrom strany, ktorá vyhrala štyrikrát voľby.


Verím v silu parlamentnej demokracie, ktorá je príťažlivejšia ako mátoženie so stavovským štátom. Nepomôžu zákazy strán, pretože volebný zákon je nedokonalý, ale víťazstvo v priamej volebnej súťaži programov. Banská Bystrica bude prvou skúškou. Momentálne na námestí riešime tému korupcie a nevidíme, že v bočných uličkách sa plazí hnedý mor. Ak v týchto zložitých časoch študentom napadne zorganizovať masový pochod proti neoľudáckemu extrémizmu, rád sa ho zúčastním. Spoločne a proti skutočnému zlu. Táto krajina to potrebuje.

01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-08 12:19:44 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 03 - Modified: 2022-08-08 12:13:29 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 04 - Modified: 2022-08-08 12:09:57 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Roberta Fica 05 - Modified: 2022-08-08 13:05:45 - Feat.: - Title: "Chcem vám oznámiť, že hotovo." Fico oznámil, že vyzbierali 350-tisíc podpisov na referendum
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
12. august 2022 14:50