Robert FicoPavol Funtál
StoryEditor

Robert Fico: Napravili sme, čo pravica zbabrala

11.07.2017, 00:00

Návrat gabčíkovskej elektrárne do rúk Slovenskej republiky na základe rozhodnutia Arbitrážneho súdu vo Viedni vnímam nielen ako dobrú správu pre našich občanov. Hodnotím to predovšetkým ako fiasko pravicovej filozofie spravovania štátu a jeho majetku. Veľmi dobre si pamätáme, aký mediálny obraz si vďaka výpredaju slovenského strategického majetku do rúk zahraničných investorov kúpila Dzurindova vláda. Napriek tomu, že často veľmi nevýhodne privatizovala strategický majetok štátu, bola dávaná za príklad iným vládam v zahraničí, ako sa má reforma robiť. Osobne považujem privatizáciu Slovenských elektrární počas Dzurindovej pravicovej vlády za jeden z najväčších politicko-ekonomických negatívnych precedensov v novodobej histórii Slovenska.


Politika strany Smer-SD je diametrálne odlišná. Zlé rozhodnutia, ktoré urobila pravicová vláda, sa snažíme v niektorých prípadoch zvrátiť. Podarilo sa nám to v prípade Transpetrolu či navrátenia matky SPP a v týchto dňoch sme mohli s radosťou slovenskej verejnosti oznámiť, že v slovenských rukách je opäť aj VE Gabčíkovo. Určite si verejnosť pamätá, že táto perla ekologickej výroby elektrickej energie bola prenajatá v rámci privatizácie Slovenských elektrární talianskej firme Enel. Opakujem, VE Gabčíkovo, ktorá má svoj strastiplný príbeh, istú významnú symboliku a tvorí 10 percent celkovej produkcie slovenskej elektriny, bola darovaná zahraničnému investorovi ako bezvýznamná hračka.

Nepredstaviteľné, a predsa realita.


Boj o Gabčíkovo sme začali ešte počas mojej druhej vlády a trpezlivými krokmi sme sa dopracovali ku konkrétnemu výsledku. Rozhodnutie Arbitrážneho súdu vo Viedni, že zmluva o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo je neplatná a Slovenské elektrárne nemajú nárok na žiadne finančné odškodnenie, je výsledkom našej odvahy obhajovať záujem štátu a jeho občanov.


Enel požadoval za prerušenie zmluvného vzťahu odškodnenie 590 miliónov eur. Určite si verejnosť pamätá, ako predseda SaS vykrikoval o našej nezodpovednosti a strašil prehratým súdom. Sulík sa stal poslušným advokátom nevýhodnej Dzurindovskej privatizácie, ktorá v týchto dňoch utrpela fiasko. Nečakám, že nájde odvahu a verejne sa ospravedlní. Čo je však horšie, v plnej nahote odhalil, akým zlým odhadom situácie disponuje. Pán Boh ochraňuj túto krajinu, ak takýto odhad preukáže aj pri téme či vstúpiť, alebo nevstúpiť do jadra EÚ. V tomto prípade však budú škody pre občanov Slovenskej republiky oveľa väčšie.

01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-08 12:19:44 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 03 - Modified: 2022-08-08 12:13:29 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 04 - Modified: 2022-08-08 12:09:57 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Roberta Fica 05 - Modified: 2022-08-08 13:05:45 - Feat.: - Title: "Chcem vám oznámiť, že hotovo." Fico oznámil, že vyzbierali 350-tisíc podpisov na referendum
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
12. august 2022 13:11