TASR/Martin Baumann

Skvelý výkon Slovenska na víťazstvo nestačil. O výhre Fínov rozhodol hetrikom supertalent Kakko

11.05.2019, 19:30
Slovensko zohralo s favorizovaným Fínskom vyrovnanú partiu.

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom druhom zápase A-skupiny domácich majstrovstiev sveta v Košiciach s Fínskom 2:4.

Vyrovnanú partiu rozhodol v prospech "Suomi" hetrikom mladík Kaapo Kakko.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú po úvodnom dvojzápase na konte tri body. V nedeľu majú voľný deň, v pondelok o 20.15 h ich čaká tretí náročný duel za štyri dni s Kanadou. Fíni si po dni voľna zmerajú sily s USA (16.15).

2. zápas A-skupiny:
Slovensko - Fínsko 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly: 11. Černák (Sekera, Pánik), 40. Marinčin (Studenič, Jaroš) - 15. Lindbohm (Savinainen, Rajala), 17. Kakko (Mikkola, Manninen), 50. Kakko (Mikkola), 60. Kakko (Manninen). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Sidorenko (Biel.) - Jensen (Dán.), McCrank (Kan.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 7421 divákov.

Slovensko: Čiliak - Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Ďaloga, Fehérváry, Čajkovský, Koch - Pánik, Krištof, Tatar - Studenič, Sukeľ, Nagy - Lantoši, Zigo, Daňo - Liška, Buc, Lunter
Fínsko: Lankinen - Lehtonen, Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto - Savinainen, Ilomäki, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Ojamäki, Tyrvainen, Kiviranta - Anttila, Lammikko, Sallinen

Fínsky tréner Jukka Jalonen sa rozhodol od začiatku zápasu nasadiť na elitný slovenský útok svoju štvrtú lajnu s kapitánom Anttilom. Prvú väčšiu šancu mali "Suomi", keď sa Ojamäki ocitol pred Čiliakom, no ten si s jeho tečom poradil.

Na druhej strane mal blízko ku gólu Tatar, ktorému prihral pred bránku Pánik, no Lankinen si s jeho strelou poradil. Chvíľu nato namieril tesne vedľa Lantoši. Slováci sa od úvodu snažili vysoko forčekovať a nepúšťať súpera cez stredné pásmo, čo sa im celkom darilo.

Veľká šanca na otvorenie skóre prišla v 9. minúte, keď si sadol na trestnú Ojamäki. Lankinen mal čo robiť s Černákovou delovkou spomedzi kruhov a následnou dorážkou Tatara, no puk pokryl.

Obranca Tampy Bay si to však vynahradil dve sekundy po presilovke, keď z pravého kruhu vymietol ľavý horný roh fínskej bránky - 1:0. Domáce vedenie však vydržalo len štyri minúty, Fíni využili svoju tradične silnú zbraň.

V úvode presilovky sa síce trápili a mohli inkasovať po akcii Buca s Lunterom, no 19 sekúnd pred jej koncom vyrovnal po dorážke Lindbohm - 1:1. "Suomi" o dve minúty už viedli. Mikkola rýchlo po buly posunul puk zadovkou Kakkovi a ten prepálil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:2.

V úvode druhého dejstva vyrazili do brejku Studenič s Nagyom, ale druhý menovaný sa už nedostal k zakončeniu. Na druhej strane si pred Čiliakom našiel odrazený puk Lammikko, brankár SR už ležal na ľade, ale stihol vyraziť.

Fíni si potom zahrali dve presilovky v rozmedzí štyroch minút a v oboch mohli zvýšiť svoje vedenie, no strely Rajalu i Jokiharjua opečiatkovali iba bránkovú konštrukciu. Slováci sa ťažie dostávali do pásma a nedarilo sa im dlhšie udržať puk. Stratila sa ľahkosť, kŕčovito vyznela aj ich druhá presilovka s jedinou šancou Sukeľa.

V 35. minúte zasiahla strela Rajalu do tváre Ďalogu, na ľad vytryskla krv a slovenskému obrancovi museli pomôcť na striedačku spoluhráči a lekár. Ďaloga putoval do nemocnice a duel nedohral. V závere druhého dejstva si utvorila veľký nápor druhá slovenská lajna.

Po niekoľkých šanciach sa dostal k strele Marinčin, najprv trafil len žrď, no obišiel bránku a dorážku už prepasíroval do siete. Rozhodca gól uznal až po zhliadnutí videa, v Steel aréne vypukla druhýkrát obrovská eufória, no netrvala dlho.

Fínsky tréner Jalonen totiž podal protest a opäť sa išiel skúmať záznam. Nehralo sa niekoľko minút, diváci skandovali "my sme tu doma" a nakoniec sa aj tretíkrát tešili z toho istého gólu - 2:2.

V úvode tretieho dejstva mali prevahu hokejisti Fínska, ktorí dobrým pohybom a forčekingom nútili súpera k chybám. Dlho sa hralo v obrannom pásme Slovenska, ale súper si väčšie šance nevypracoval. Hráči si dopriali oddych pri výmene rozbitého plexiskla.

Do tempa sa rýchlejšie dostali Slováci, vypracovali si dlhý tlak, no dve šance Tatara, po jednej Marinčina a Jaroša však v bránke neskončili. Naopak, Fíni udreli v 50. minúte, keď si Kakko pri bránke obhodil Fehérváryho a bekhendom prekvapil Čiliaka - 2:3. Slováci sa okamžite snažili o vyrovnanie, pomôcť im mohla ďalšia presilovka, no viacero šancí nedotiahli do konca.

Päť minút pred koncom mal výbornú šancu Tatar, ale nesklepol puk do siete, v nej neskončila ani strela Krištofa. V závere upravil do prázdnej bránky na konečných 4:2 pre Fínov mladík Kakko, ktorý sa tešil z hetriku.

Online prenos: Slovensko - Fínsko 22:53 Najlepší hráči Najlepšími hráčmi zápasu sú Kaapo Kakko a Erik Černák. 22:41 Koniec, Suomi sa radujú Fíni porazili Slovensko v druhom zápase skupiny A. Zápas to bol vyrovnaný, rozhodol kontroverzný gól, na ktorý sme už nedokázali reagovať.  22:40 2:4 tento zápas prehráme Prehra bude krutá, chýba k jej potvrdeniu 15 sekúnd.  22:40 Kaapo Kakko hetrik Aj proti Slovákom dal do prázdnej bránky gól Fínsky mladík.  22:39 Hráme bez brankára Šiesti proti piatim.  22:38 Posledné dve minúty uteká to veľmi rýchlo  22:34 Posledných päť minút Všetci Slováci v Steel Aréne chcú gól a Krištof s Pánikom ho skoro aj dali. Ale nedali. Tak stále prehrávame o jeden.  22:32 Fíni sú piati A my stále prehrávame.  22:30 Marko Daňo skúsil, neprekvapil. Teda až na tú aktivitu po odpískaní, nebojí sa ísť do trmy-vrmy na bránkovisku.  22:28 Osem a pol minúty do konca Chcelo by to vyrovnať.  22:28 Presilovka Diváci aj tak pískajú, lebo prerušili hru aj keď sme mali puk pod kontrolou.  22:27 Kakko dal aj Slovensku dva góly Krivda, ktorú Slováci v hľadisku cítia, sa dá krájať.  Rozhodca ide kompenzovať.  22:26 Diváci pískajú, ale gól platí 22:25 Prehrávame 2:3 Diváci si žiadali dva fauly na Slovákov, nič nikto neodpískal a dostali sme gól.  Mladý Kakko vyškolil Feherváryho a zasunul za Čiliaka,.  Toto nemôžme poslať na VAR? Asi nie.  22:24 Prvý útok mal výborné striedanie Zavreli sme Fínov do ich obrannej tretiny a ostreľovali brankára. Hneď na to musel nastaviť hru'ď ďalšej strele Čiliak.  22:22 Konečne hráme. Fíni zahriali nášho brankára hneď po buly. Aj keď v rozhorúčenej Steel Aréne sa vychladnúť ani nedá.  22:19 Vyskytol sa problém s mantinelom V rohu za slovenskou bránkou opravujú spoj dvoch plexiskiel. Reklamná prestávka sa naťahuje.  22:17 Reklamná prestávka Sedem a pol minúty poslednej tretiny je za nami. Macejko šrubuje z divákov ďalšie decibely.  22:14 Kakko v akcii Kaapo Kakko chcel prekvapiť skrytou strelou Čiliaka, ten puk ale našiel bezpečne v lapačke.  22:10 Kiviranta to skúsil Ćiliaka ale trafil do hrude a dorážku skryl slovenský brankár pod lapačku. Už sú za nami svižné tri minútky poslednej tretiny.  22:06 Hrá sa 3. tretina Slovensko bude bez Ďalogu so siedmimi obrancami. Vraj utrpel okrem rany aj otras mozgu. Sa hovorilo v mediálnom centre.  21:50 Po 2. tretine remíza 2:2 ide sa do kabín 21:49 Keď nám jeden gól uznajú dvakrát, nemal by platiť za dva? 21:48 Napríklad my na novinárskej tribúne sme sa zhodli, že gól má platiť. Pravda, sme tu všetci Slováci.  Pozerali sme záznam na internete, nič zlé sme nenašli.  21:47 Tento VAR vám prínáša tréner Fínov Jukka Jalonen Využil trénerskú možnosť namietať rozhodnutie rozhodcov.  21:46 Ešte jeden VAR Idú telefonovať na iné číslo, alebo čo sa deje?  21:45 Platí! Vyrovnané, Steel Aréna buráca. Gól do šatne 40 sekúnd pred koncom tretiny sa podaril Slovensku.  21:43 VAR na hokeji Čakáme na výsledok telefonátu. Fíni rozpažujú, Slováci ukazujú na stred ihriska.  21:43 2:2 Vyrovnané! Martin Marinčin dorazil puk za bránku po obliehaní druhým útokom. Gólom mohol skončiť už prvý pokus, keď Sukeľ netrafil prihrávku Studeniča.  Rozhodcovia ešte riešia protest Fínov. Diváci pískajú.  21:40 Platonický útok Prvý útok sa pokúsil o čosi, skončilo to strelou obrancu Feherváryho do brankárovej hrude.  21:36 Necelých päť minút do konca druhej tretiny 21:32 Ďaloga smeruje do šatne Z ľadu zoškrabávajú krv, ktorá po ňom zostala. Držíme palce, aby sa vrátil rovnako, ako kolega Černák.  21:31 Aj Ďaloga dostal pukom do tváre Jeho zranenie vyzerá vážnejšie. Obranca sa lekárom nevyhne, jeden z nich mu už pomáha z ľadu.  21:27 Presilovka Jeden z Fínov sekal a tak ideme do presilovky. Vlastne sme z nej už polovicu minuli bez toho, aby som o tom musel napísať.  21:26 Fínov sme práve porazili Ale len v hľadisku. Emsí vyzval najprv Fínov, aby robili najväčší hluk, aký vedia. Trochu si zakričali a potom vyzval na to isté Slovákov.  V Steel Aréne bol taký hluk, že aj Fíni vedľa novinárskej tribúny uznanlivo kývali hlavami a len sa usmievali.  21:25 Jarošova strela neprešla Druhý útok vybojoval puk za bránkou, Jarošova rana od modrej čiary neprešla.  21:22 Ubránili sme sa Fíni točili, točili, ale gólovú kombináciu nevytočili. Hráme znova piati.  Černáka pustili znova na ľad.  21:20 Kakko nabil Jokiharjuovi, Jokiharju netrafil prudkú prihrávku. Následne Jokiharju prudko nastrelil hornú tyčku a budem rád, keď meno Jokiharju už nebudem musieť dnes večer napísať.  21:18 Kapitán Sekera ide sedieť tiež Dnes už boli na trestnej lavici asistent kapitána Tatar a teraz ide aj kapitán Sekera. Bekhendom vyhodil puk divákom, to sa len tak bez dotyku plexiskla nemôže. Ďalšie oslabenie.  21:17 Černák chýba Aktuálne hráme na sedem obrancov. Erik Černák je zrejme na miestnej stomatológii.  21:16 Feherváry a prvý útok mali šancu Nikto ale puk za brankára v bielom nedostal. Vyzeralo to z hľadiska celkom nádejne.  21:14 Ubránili sme sa Fíni presilovku nevyužili.  21:13 Tyčka Rajalu otvorila fínsku presilovku.  Kolotoč v Steel Aréne teší akurát tak fanúšikov súpera. Našim sa z neho musela točiť hlava.  21:11 Erik Černák dostal pukom do tváre Aby toho nebolo dosť, Tomáš Tatar pôjde na trestnú lavicu. Nezačína sa to dobre po zmene strán.  21:07 Šancu mali Studenič s Marinčinom, obranca netrafil puk, ktorý mu smeroval krížom cez bránku.  Škoda, dobrý brejk to bol.  21:06 Hráme 2. tretinu Druhá tretina sa začala šancou Fínov, strela od modrej ale trafila kapitána Antilu pred Čiliakom. Raz darmo, je príliš veľký.  21:05 Prestávky sú kratšie, ako v lige Na MS trvajú prestávky o tri minúty kratšie, ako počas ligových zápasov.  Ako to znamená menej Kakka, o to lepšie. Televíznych opakovačiek gólov v našej sieti chceme čo najmenej. Ozaj, čo na ten gól povedal Boris Valábik?  20:54 Po 1. tretine Slováci hrali v prvej tretine podobne, ako proti Američanom. Veľa korčuľovali, forčekovali, boli nebezpeční. Prvý gól sme strelili zaslúžene, potom ale zaslúžene dva dostali. Aj keď strela Kaapa Kakka od modrej čiary preplachtiť okolo Čiliaka do siete asi nemusela.  20:50 Sekera ešte preváhal ideálny moment na prihrávku, alebo strelu a skončnila sa tak prvá tretina.  Prehrávame, v druhej polovici prvej časti hry strelil súper o gól viac, ako my. Nič iné v tom nie je.  20:47 Prvý útok zavelil Obranu súpera navštívil náš elitný útok, puk ale chalanov neposlúchal a tak sme sa zmeny stavu nedočkali. Zatiaľ.  20:43 1:2, Kakko! Už prehrávame. Teší sa Kaapo Kakko, za Čiliaka tečoval strelu od modrej čiary.  A taká nevinná akcia po buly to bola.  20:39 1:1 Vyrovnané Fíni sa tešia, stihli ešte využiť presilovku. Naši nedostali puk z bránkoviska a obranca Lindbohm ho nemal problém upratať do bránky.  20:38 Keby ste sa doma pýtali sami seba, kedy naposledy strelilo Slovensko gól Fínsku v skupinovej fáze MS tak vedzte, že v roku 2011. Ale len jeden  Teraz mohol druhý pridať Lunter v oslabení, Buc mu vybojoval puk, ale cez brankára Fínov to neprešlo.  20:36 Čajkovský si pôjde sadnúť Len sa najprv musíme dotknúť puku. Náš obranca vybehol na súpera nedovolene vysokou valaškou. Sorry, hokejkou.  20:32 Replay ukázal, že Černák z kruhu nekompromisne zavesil.  20:31 1:0 Slovensko! Práve, keď sa vracal vylúčený Fín na ľad, Erik Černák dorazil vyrazenú strelu kolegu z obrany Andreja Sekeru. Vyhrávame!  20:28 Lankinen musel hneď riešiť komplikovaný puk, ale zasadol naň tak, že ho naša prvá formácia spod neho nevyhrabala.  20:28 Vylúčenie Fíni v našom útočnom pásme lavírovali, až dolavírovali. Číslo 55 seklo nášho tuším Buca a už sedí na hanbe.  20:25 Mikolla vyskúšal, či neprestrelí lapačku slovenského brankára. No, neprestrelil.  20:23 Marko Daňo pekne vybojoval pri mantineli puk, posunul Lantošimu, ten netrafil bránku. Pekná akcia.  20:21 Čiliakov betón bol pri strele Ojamakiho pred chvíľou tvrdý dosť.  20:20 Prvé šance Fínov Len to tak zahučalo pred Čiliakom.  Nasledovala strela Sekeru a pokus Tatara. Chalani sa už asi okukali a idú na to.  20:18 Chvíľku ticha sa snažili využiť fínski fanúšikovia, po dvoch hlasnejších Suomi ich ale znova prekričali domáci Slováci.  20:17 Začalo sa relatívne opatrne, po minúte a pol sa vhadzuje a puk sa nedostal brankárom ani na dohľad.  20:15 Hráme 20:13 Naši pôjdu zľava doprava, Fíni presne oproti Rozhodcovia v pruhovaných dresoch kade-tade.  20:13 Slováci na ľade Na rozdiel od rozhodcov, ktorí vykorčuľovali tesne pred nimi, Slovákov nevíta piskot, ale ohlušujúci pokrik fanúšikov.  20:12 Macejko znova na ľade Rituál pred každým zápasom pokračuje. Divákov burcuje korčuľujúci maskot. Medveď Macejko s číslom 19.  20:05 Steel Aréna sa zapĺňa, na veľkej kocke nad ľadom defiluje zloženie útokov a obrán.  19:54 V bránke Slovenska Čiliak, inak bezo zmeny Víťaznú zostavu zo zápasu proti Američanom tréner Ramsay pozmenil len v bránke. Patrik Rybár dnes oddychuje, Marek Čiliak dostal dôveru od začiatku zápasu.  Fíni nasadzujú Lankinena. Ten prišiel z AHL a chytal aj proti Kanade v piatok.  19:50 Zlá bilancia, dobrý včerajší zápas Proti Fínom sa Slovensku v posledných rokoch na MS nedarí. Z posledných piatich zápasov sme im dokázali streliť gól len raz, vo štvrťfinále na MS 2013 (a aj tak sme prehrali).  V Košiciach Suomi nemajú hviezdny, ale mladý tím a výkon, ktorým sa prezentovali hráči trénera Ramsayho včera proti USA dal fanúšikom nádej na zmenu nepriaznivej bilancie.  Napríklad, že by Slovensko mohlo dať pár gólov a neprehrať.  19:37 Rozcvička Na rozcvičku vykorčuľovali ako prví Fíni. Budú hrať v bielych dresoch.  Slovákov v modrom priviedol na ľad brankár Čiliak.  19:29 Fíni vs Slováci na ľade aj v hľadisku Fíni majú v Košiciach najpočetnejšiu skupinu fanúšikov. Odhadom okolo 3 500 fanúšikov prišlo povzbudiť Suomi a v prvom zápase proti Kanade ich bolo počuť.  Napriek tomu by dnes mal byť v Steel Aréne domáce prostredie pre tím Slovenska.  19:26 Košická Steel Arena bude aj dnes zaplnená do posledného miesta. Pred štadiónom mohli diváci spozorovať aj známe tváre. Zápas si nenechá ujsť ani lyžiarska superstar Petra Vlhová.

19:13 Vitajte pri online prenose z druhého zápasu slovenských hokejistov na domácom šampionáte. V Steel Arene bude našim súperom Fínsko.