Stanica BBC uviedla, že medzi nezvestnými je aj britský miliardár a cestovateľ Hamish Harding. Okrem neho by mal byť na palube aj francúzsky pilot ponorky Paul-Henri Nargeolet. Firma neuviedla presný počet cestujúcich. Podľa denníka The Guardian ich je však päť.
S prebiehajúcimi pátracími akciami pomáhajú vládne agentúry a námorníctvo Kanady a Spojených štátov a komerčné hlbokomorské firmy. Pri pátraní po plavidle boli doteraz nasadené vojenské lietadlá, ponorka a sonarové bóje. „Nasadzujeme všetky dostupné prostriedky, aby sme sa uistili, že dokážeme nájsť plavidlo a zachrániť ľudí na palube,“ povedal veliteľ americkej pobrežnej stráže, kontraadmirál John Mauger.
Spoločnosť OceanGate uviedla, že sa zameriava na ľudí na palube a ich rodiny. „Sme hlboko vďační za rozsiahlu pomoc, ktorú sme dostali od niekoľkých vládnych agentúr a hlbokomorských spoločností v našom úsilí obnoviť kontakt s ponorkou,“ uvádza vo vyhlásení.
Odborník Parks Stephenson, ktorý pôsobil ako technický režisér filmu Titanic Jamesa Camerona, pre BBC opísal, že strata komunikácie s nezvestnou ponorkou je veľmi neobvyklou udalosťou. „Každá ponorka má iné vlastnosti. Všeobecne im ale trvá približne dve hodiny, kým sa dostanú do hĺbky, v ktorej leží Titanic, a približne rovnakú dobu im trvá, kým sa vynorí,“ uviedol.
Podľa webu OceanGate má ponorka senzory a tenzometre, ktoré analyzujú účinky meniaceho sa tlaku na plavidlo počas ponoru, aby bolo možné posúdiť integritu konštrukcie. „Tento palubný monitorovací systém pre analýzu stavu poskytuje kapitánovi včasné varovanie s dostatočným časovým predstihom na zastavenie klesania a bezpečný návrat na hladinu,“ uvádza firma.
Ponorka Titan
Stratená ponorka Titan je schopná potápať sa 4 kilometre „s pohodlnou bezpečnostnou rezervou,“ píše spoločnosť OceanGate. Váži 10 432 kilogramov a meria 6,7 metrov na dĺžku. Titan je vyrobený z titánu a vinutých uhlíkových vlákien a dokázal, že „odolá obrovskému tlaku hlbokého oceánu,“ uviedla OceanGate.