05.09.2017, 00:00

Školstvo dostáva nové financovanie

Pozrite sa, ktoré zmeny v legislatíve platia od septembra. Menia sa najmä zákony v oblasti školstva, ktoré reagujú na potreby, ktoré si žiada prax. Novinky sa však dotknú aj pôdy či cudzincov.

Školstvo dostáva nové financovanie
Zdroj: Pavol Funtál

Zákon o kolektívnom vyjednávaní

Záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví. To je najväčšia novinka zmeny zákona o kolektívnom vyjednávaní. Novela reaguje na nález Ústavného súdu z minulého roka, podľa ktorého bola právna norma o rozširovaní záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa protiústavná. Súd rozhodol, že pri fakultatívnej extenzii o kolektívnom vyjednávaní ministerstvo práce podľa vlastnej úvahy môže, ale nemusí rozhodnúť o rozširovaní záväznosti.

Podľa novej právnej úpravy má zmluvná strana alebo zmluvné strany právo oznámiť, že uzatvorili reprezentatívnu kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Tá má mať účinky aj na iných zamestnávateľov v odvetví, alebo v časti odvetvia, v ktorom je reprezentatívna.

V nadväznosti na to, ak sú splnené podmienky reprezentatívnosti, ministerstvo práce následne oznámi uzatvorenie reprezentatívnej kolektívnej zmluvy v Zbierke zákonov. Aby sa k splneniu podmienok reprezentatívnosti mohli vyjadriť aj reprezentatívne združenia zamestnávateľov a zamestnancov, ministerstvo zriadi tripartitnú komisiu, ktorej môžu tieto združenia predložiť svoje stanovisko. „Určenie okruhu zamestnávateľov, pre ktorých je záväzná táto kolektívna zmluva vyššieho stupňa, je dané priamo zákonom. Zároveň sa navrhuje upraviť mechanizmus, odkedy sa reprezentatívna kolektívna

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.