05.09.2017, 00:00

Školstvo dostáva nové financovanie

Pozrite sa, ktoré zmeny v legislatíve platia od septembra. Menia sa najmä zákony v oblasti školstva, ktoré reagujú na potreby, ktoré si žiada prax. Novinky sa však dotknú aj pôdy či cudzincov.

Školstvo dostáva nové financovanie
Zdroj: Pavol Funtál

Zákon o kolektívnom vyjednávaní

Záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví. To je najväčšia novinka zmeny zákona o kolektívnom vyjednávaní. Novela reaguje na nález Ústavného súdu z minulého roka, podľa ktorého bola právna norma o rozširovaní záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa protiústavná. Súd rozhodol, že pri fakultatívnej extenzii o kolektívnom vyjednávaní ministerstvo práce podľa vlastnej úvahy môže, ale nemusí rozhodnúť o rozširovaní záväznosti.

Podľa novej právnej úpravy má zmluvná strana alebo zmluvné strany právo oznámiť, že uzatvorili reprezentatívnu kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Tá má mať účinky aj na iných zamestnávateľov v odvetví, alebo v časti odvetvia, v ktorom je reprezentatívna.

V nadväznosti na to, ak sú splnené podmienky reprezentatívnosti, ministerstvo práce následne oznámi uzatvorenie reprezentatívnej kolektívnej zmluvy v Zbierke zákonov. Aby sa k splneniu podmienok reprezentatívnosti mohli vyjadriť aj reprezentatívne združenia zamestnávateľov a zamestnancov, ministerstvo zriadi tripartitnú komisiu, ktorej môžu tieto združenia predložiť svoje stanovisko. „Určenie okruhu zamestnávateľov, pre ktorých je záväzná táto kolektívna zmluva vyššieho stupňa, je dané priamo zákonom. Zároveň sa navrhuje upraviť mechanizmus, odkedy sa reprezentatívna kolektívna zmluva vzťahuje na ďalších zamestnávateľov v odvetví alebo v časti odvetvia,“ doplnilo ministerstvo v predkladacej správe.

Zákon o pozemkových úpravách

Novela upravuje spôsob usporiadania vlastníckych a užívacích pomerov k pozemkom nachádzajúcich sa pod osídleniami marginalizovaných skupín obyvateľstva. Napríklad rómskych komunít, ako aj k pozemkom, na ktorých boli zriadené stavby poľnohospodárskych podnikov do 24. júna 1991 v hospodárskych dvoroch.

Zákon je určený všeobecne pre každú obec, v ktorej sa rozhodnú riešiť problém vysporiadania pozemkov v rómskych osídleniach. Majiteľom pôvodných pozemkov pod rómskymi domami sa tak novým predpisom umožňuje dostať sa k svojmu majetku.

Novela dáva vlastníkom a majiteľom spoluvlastníckych podielov možnosť rozhodnúť sa pre vyrovnanie v nových pozemkoch, v pozemkoch pod osídlením alebo v peniazoch. Ak si vlastník vyberie nové pozemky alebo pe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.