15.10.2017, 23:36

Spisujete závet? Vyhnite sa chybám

Chcete, aby sa s vaším majetkom po vašej smrti naložilo inak, ako to určuje zákon. Mali by ste vedieť, že výsledok dedičského konania môže byť celkom iný. A to vtedy, ak sa všetci, teda závetní aj zákonní dedičia dohodnú, že si ho rozdelia inak. Notárka Miriam Imrich Breznoščáková upozorňuje, čo treba dodržať pri spísaní listiny.

Spisujete závet? Vyhnite sa chybám
Zdroj: Dreamstime

Prvá zásada: Deti vynechať nemôžete
Potomkovia patria do kategórie neopomenuteľných dedičov. Platí to aj o osvojených deťoch či deťoch z iných manželských či nemanželských vzťahov. V praxi to znamená, že ak by ste sa aj závetom chceli odvďačiť len tomu, kto sa o vás stará, mali by ste myslieť aj na ostatných. Inak môžu závet napadnúť.

Príklad: Rozhodnete sa, že celý majetok zanecháte len jednému zo svojich dvoch detí. To druhé, závetom opomenuté, má nárok na svoj zákonný dedičský podiel – to znamená na štvrtinu, ak ide o plnoletého potomka a na polovicu – teda celý svoj zákonný dedičský podiel, ak ide o maloletého potomka. Jediným spôsobom vylúčenia potomka z dedenia závetcom, poručiteľom, je jeho platné vydedenie.


Opomenutý dedič môže nárok uplatniť priamo na pojednávaní u notára, ktorý ho o tom poučí. Ak sa závetný dedič a znevýhodnený dohodnú inak, vaša vôľa sa nenaplní. V prípade, že si dáte spísať závet notárom, o tejto relatívnej neplatnosti závetu vás poučí a uvedie to aj do závetu. Vy napriek tomu môžete trvať na tom, že chcete dať majetok len jednému z potomkov. Ide o tzv. relatívnu neplatnosť závetu, na ktorú notár, ak bude po vás prejednávať dedičstvo, prihliadne len, ak ju závetom opomenutý potomok bude namietať a žiadať si svoj zákonný podiel. Teda, ak s jeho obsahom súhlasiť bude, môže sa naplniť vaša vôľa ako poručiteľa celkom, bez ohľadu na túto relatívnu neplatnosť.

Druhá zásada: Závet musí spĺňať obsahové aj formálne náležitosti
Aby závet vyvolal účinky, ktoré ním sledujete, teda zabezpečil prechod majetku v prípade vašej smrti na iné osoby alebo v iných podieloch ako v rámci dedičských skupín – teda podľa Občianskeho zákonníka, musí mať nevyhnutné obsahové aj formálne náležitosti požadované pre jeho platnosť.

Príklad: Náš právny poriadok pozná len tri formy závetu: 1. spísaný a podpísaný vlastnou rukou závetcu (holografný); 2. spísaný mechanickým spôsobom (na počítači, na písacom stroji) – nie vlastnou rukou (alografný); 3. spísaný notárom vo forme notárskej zápisnice. Iné spôsoby zhotovenia listiny u nás nie sú prípustné. Pre platnosť všetkých sa vyžaduje, aby bol datovaný, obsahoval deň, mesiac a rok spísania; určoval závetného dedič

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.