05.02.2018, 00:00

Cestovné doklady si v tomto období vybavíte bez čakania

Teraz je ten správny čas vybaviť si všetky potrebné doklady. Vyhnete sa letným tlačeniciam.

Ak máte automobil pripravený, poslednou vecou je istota, že máte všetky potrebné dokumenty. Poistka, technický, občiansky či tiež vodičský preukaz by rozhodne nemali chýbať vo vašej „výbave“. Skontrolujte si tiež dôležité doklady, potrebné pre jazdu v jednotlivých krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám a problémom, ktoré by mohli v opačnom prípade nastať. Odporúčame mať pri sebe aj kontakty na asistenčné služby pre prípad núdze, záchranárske jednotky a tiež tlačivo správy o nehode.
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že s blížiacim sa koncom zimy prichádza na oddelenia dokladov takzvaná pasová sezóna, ktorá trvá až do konca prázdnin.

To znamená, že ak si cestovné doklady začnete vybavovať až cez pasovú sezónu, na oddeleniach dokladov či klientskych centrách si počkáte oveľa dlhšie ako dnes.

Využite preto príležitosť aktuálneho pokojného predsezónneho obdobia a požiadajte o cestovný pas alebo občiansky preukaz už dnes. Vašu žiadosť zamestnanci vybavia v komfortnom čase.

Ministerstvo apeluje predovšetkým na rodiny s deťmi plánujúce zahraničnú dovolenku, na ktorú každý maloletý potrebuje vlastný pas. Cestovný pas by si mal však skontrolovať každý, kto plánuje vycestovať, pretože mnohé krajiny od zahraničných návštevníkov vyžadujú, aby ich pasy mali platnosť napríklad pol roka pred odchodom z krajiny.

Využiť pokojné obdobie na oddeleniach dokladov sa odporúča aj tým, ktorí si chcú vybaviť či aktivovať občiansky preukaz, prípadne bezplatne požiadať o elektronický podpis.

Ak vám končí platnosť pôvodného OP, o nový môžete bezplatne požiadať už 180 dní pred ukončením platnosti.
O nový pas či občiansky preukaz môžete požiadať na hociktorom z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu.

Napríklad v Bratislave okrem obľúbeného klientskeho centra na Tomášikovej ulici sú pre vás k dispozícii ďalšie tri menšie oddelenia dokladov na Ružinovskej a Záporožskej ulici a na ulici Schneidera-Trnavského.

Doručiť si vyhotovený občiansky môžete nechať na ktorékoľvek oddelenie, prípadne za poplatok doručiť kuriérom na akúkoľvek adresu.

Zdroj: tlačová správa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.