05.02.2018, 00:00

Cestovné doklady si v tomto období vybavíte bez čakania

Teraz je ten správny čas vybaviť si všetky potrebné doklady. Vyhnete sa letným tlačeniciam.

Cestovné doklady si v tomto období vybavíte bez čakania
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že s blížiacim sa koncom zimy prichádza na oddelenia dokladov takzvaná pasová sezóna, ktorá trvá až do konca prázdnin.

To znamená, že ak si cestovné doklady začnete vybavovať až cez pasovú sezónu, na oddeleniach dokladov či klientskych centrách si počkáte oveľa dlhšie ako dnes.

Využite preto príležitosť aktuálneho pokojného predsezónneho obdobia a požiadajte o cestovný pas alebo občiansky preukaz už dnes. Vašu žiadosť zamestnanci vybavia v komfortnom čase.

Ministerstvo apeluje predovšetkým na rodiny s deťmi plánujúce zahraničnú dovolenku, na ktorú každý maloletý potrebuje vlastný pas. Cestovný pas by si mal však skontrolovať každý, kto plánuje vycestovať, pretože mnohé krajiny od zahraničných návštevníkov vyžadujú, aby ich pasy mali platnosť napríklad pol roka pred odchodom z krajiny.

Využiť pokojné obdobie na oddeleniach dokladov sa odporúča aj tým, ktorí si chcú vybaviť či aktivovať občiansky preukaz, prípadne bezplatne požiadať o elektronický podpis.

Ak vám končí platnosť pôvodného OP, o nový môžete bezplatne požiadať už 180 dní pred ukončením platnosti.
O nový pas či občiansky preukaz môžete požiadať na hociktorom z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu.

Napríklad v Bratislave okrem obľúbeného klientskeho centra na Tomášikovej ulici sú pre vás k dispozícii ďalšie tri menšie oddelenia dokladov na Ružinovskej a Záporožskej ulici a na ulici Schneidera-Trnavského.

Doručiť si vyhotovený občiansky môžete nechať na ktorékoľvek oddelenie, prípadne za poplatok doručiť kuriérom na akúkoľvek adresu.

Zdroj: tlačová správa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.