12.02.2018, 00:00

Ukončenie rodičovskej dovolenky a výpoveď

Odborníci odpovedajú na otázky čitateľov HNporadne.

Ukončenie rodičovskej dovolenky a výpoveď
Zdroj: StockExpert
Čitateľka HNporadne píše:
Chcem sa spýtať na ukončenie rodičovskej dovolenky u zamestnávateľa, ktorý chce, aby som dala výpoveď. Môj syn 2. apríla dovŕši 3 roky. Rodičovská konči v ten deň alebo deň pred? So zamestnávateľom sme sa nedohodli a chce aby som dala výpoveď dohodou. Ja tak nechcem urobiť. Mám poslať list o nástup do práce od 2. apríla? Ak nakoniec pristúpi, patrí mi odstupné, ak som pracovala 11 rokov predtým. Ďalej mám aj nevyčerpanú dovolenku, čo s ňou? Musí mi ju preplatiť alebo umožniť vyčerpať?

Odpovedá Ľubica Navrátilová, odborníčka v sociálnej oblasti:

Určite ihneď oznámte zamestnávateľovi nástup po rodičovskej dovolenke a to dňa 2.4.2018.(Mohli by ste aj 3.4, ale odporúčam Vám 2.4.). Zamestnávateľ je povinný poskytnúť Vám nevyčerpanú dovolenku a aj dovolenku, na ktorú Vám vznikol nárok počas materskej dovolenky. V žiadnom prípade nedávajte výpoveď. Ak sa Vás chce zamestnávateľ zbaviť, nech dá výpoveď on Vám, alebo nech pristúpi k dohode.
V prípade výpovede zo strany zamestnávateľa máte nárok na odstupné. Ak pristúpi k dohode, potom trvajte na tom, že vyčerpáte aspoň niekoľko dní dovolenky počas trvania pracovného pomeru. Už som niekoľko krát písala v tejto poradni, aký to má účinok, nájdite si moje vysvetlenie k takémuto postupu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.