12.02.2018, 13:49

Kuzminová to nemala vždy ľahké: Rusi ju odmietli, na Slovensku sa musela vysťahovať z bytu

Naša biatlonová reprezentantka získala za Slovensko svoju štvrtú olympijskú medailu.

Kuzminová to nemala vždy ľahké: Rusi ju odmietli, na Slovensku sa musela vysťahovať z bytu
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Biatlonová reprezentantka Anastasia Kuzminová získala pre Slovensko na zimnej olympiáde v juhokórejskom Pjongčangu striebornú medailu v stíhacích pretekoch biatlonistiek na 10 km. Určite jej tak po sobotňajšom nevydarenom šprinte na 7,5 km padol veľký kameň zo srdca. Rovnako aj všetkým športovým fanúšikom na Slovensku, ktorým urobila radosť. Opäť. 

Zlatá a strieborná bola aj na hrách vo Vancouveri 2010. Znovu zlatá v šprinte v Soči 2014. Vždy to trochu prekvapilo. A vždy už v úlohe matky.

Sestra ruskej jednotky Antona Šipulina sa narodila na Sibíri v Ťumeni. Pri sústredení na Dachsteine sa však pred dvanástimi rokmi zoznámila s Danielom Kuzminom, reprezentantom Izraela v behu na lyžiach, dlhodobo žijúcim v Banskej Bystrici. Vtedy jej v kabínke lanovky, kde sa tiesnilo príliš veľa ľudí, uvoľnil miesto.

​V roku 2007 sa im narodil syn Jelisej. Lenže keď sa chcela vrátiť do ruskej reprezentácie, nestretla sa u trénerov s pochopením. Odmietli zohľadniť jej materstvo a dopriať jej kvôli synovi ústupky v príprave.

Preto zaklopala o rok neskôr na slovenské dvere a na majstrovstvách sveta v Pjongčangu 2009 už pre Slovensko získala prvú medailu. Leskla sa strieborne. Teraz mala víziu, že by v olympijskom Pjongčangu kruh svojej slovenskej „druhej“ kariéry uzavrela. „Tak som si to nastavila. Ale možno ešte názor prehodnotím.“

Ani na Slovensku však nemala "Nasťa", ako ju zvyknú Slováci familiárne volať, vždy všetko jednoduché. Pred Vianocami v roku 2015 sa dozvedela nemilú správu: Musí sa vysťahovať z päťizbového bytu v Banskej Bystrici, ktorý jej po úspechu na olympiáde vo Vancouveri dal podnikateľ Peter Valach z firmy VAV invest ako sponzorský dar. 

Valach pri žiadosti o vysťahovanie Kuzminovcov z bytu argumentoval tým, že si slovenská olympionička dva roky neplnila reklamné povinnosti vyplývajúce zo zmluvy a žiadal od biatlonistky 21-tisíc eur.

Spor vyústil v januári 2016 do vysťahovania sa rodiny jednej z našich najúspešnejších olympioničiek z podnikateľovho bytu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.