12.02.2018, 19:17

Nórski rýchlokorčuliari zmenili pred olympiádou farbu kombinéz. Modrá je rýchlejšia, tvrdia

Tradičnú červenú nahradila modrá. Nórski rýchlokorčuliari veria, že im nová farba pomôže

Nórski rýchlokorčuliari zmenili pred olympiádou farbu kombinéz. Modrá je rýchlejšia, tvrdia
Zdroj: Reuters

Nórsko je v rýchlokorčuľovaní jednou z najúspešnejších krajín na svete. Všetkých svojich 80 olympijských medailí  získali v dresoch červenej farby. Úspešnejší sú historicky len Holanďania so 105 medailami. (údaje sú spred začiatku ZOH 2018)

Preto bolo prekvapením, keď sa na začiatku tejto sezóny objavili v dresoch novej farby. Do modrej sa obliekli aj rýchlokorčuliari z Nemecka a Južnej Kórey. Pri nikom to však nebolo také prekvapivé ako práve pri Nóroch.

Zmena pred olympijskou sezónou

A tak sa už pri ich prvom štarte v nových uniformách objavili klebety, ktoré rozoberali túto zásadnú zmenu. „Celá nórska história je previazaná s legendárnymi červenými kombinézami,“ hodnotil pre The New York Times po pretekoch v nórskom Stavangeri holandský odborník Hein Otterspeer.

Keďže Nóri pretekali v nových kombinézach celú sezónu, nie je až takým prekvapením, že v nich nastúpili aj na olympijský okruh v Pjongčangu. O to väčším prekvapením je dôvod tejto radikálnej zmeny.

Modrá je rýchlejšia

Modré kombinézy sú údajne rýchlejšie než kombinézy iných farieb. „Povedali, že sa v nich korčuľuje o niečo rýchlejšie ako v červených, tak rada tomu uverím,“ povedala podľa NYT nórska pretekárka Hege Bokko. Čo konkrétne má túto vlastnosť spôsobovať už povedať nevedela.

NYT cituje aj vyjadrenie holandského šprintéra Dai Dai Ntaba. „Bolo dokázané, že modrá je rýchlejšia ako iné farby,“ tvrdí Ntab. „Každú olympijskú sezónu sa každý snaží nájsť tú tajnú prísadu. Tento rok sú ňou modré kombinézy.“

Skúsiť treba všetko

Ntab už vážnejšie dodal, že „na konci dňa je najvyšším cieľom víťazstvo, takže ak je rýchlejšie korčuľovať v modrej, tak by aj Holandsko malo zvážiť zmenu.“ Tak ako bola pre Nórov tradičná červená, je ťažké predstaviť si holandských športovcov oblečených v inej než oranžovej farbe.

Novinári zisťovali aj vyjadrenia Havarda Myklebusta, ktorý má nastarosti vývoj dresov pre nórsky tím. Ten sa v rozhovore po prvom závode sezóny nad otázkami o farbe dresov pousmieval. „Ja som povedal, že naša nová modrá kombinéza je rýchlejšia, ako naša stará červená. Za tým si stojím,“ povedal Myklebust.

Nech je za zmenou farby nórskych kombinéz čokoľvek, rýchlokorčuliarom sa v nich darí. Na olympiáde v Pjongčangu už majú vďaka Sverrerovi Lundovi Pedersenovi bronzovú medailu v disciplíne na 5 000 metrov. Tá je v tejto disciplíne pre Nórov prvou od olympiády v Lillehameri v roku 1994.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.