14.02.2018, 10:44

Sú zladené až mrazí. Severokórejské roztlieskavačky vyzerajú ako stroje

Armáda mladých dobre vyzerajúcich žien môže na niekoho pôsobiť až desivo, ich zohranosť pri fandení je neuveriteľná.

Sú zladené až mrazí. Severokórejské roztlieskavačky vyzerajú ako stroje
Zdroj: Reuters

Nemožno si ich nevšimnúť. Skupina 229 roztlieskavačiek zo Severnej Kórey v červených kostýmoch vzbudila pozornosť hneď po prílete do dejiska zimných hier v Pjongčangu a vidieť ich je aj na športoviskách.

Keď hokejistky zjednoteného tímu oboch Kóreí nastúpili na prvý zápas proti Švajčiarkám, oči prítomných boli viac než na ľadovú plochu upnuté k červeným ostrovčekom na tribúnach. Výprava roztlieskavačiek zo Severnej Kórey sa totiž prvýkrát vydala podporiť svojich obľúbencov v dejisku hier.

Rozporuplné reakcie

Čo na tom, že výber zmiešaný z dvoch susediacich ázijských krajín podľahol súperkám jednoznačne 0: 8. Nepriaznivý výsledok nepokazil náladu krásaviciam v červených kombinézach, ktoré striedali dokonale nacvičené pohyby so zborovým spevom a heslami "Spojme vlasť" alebo "Vyhrajte, naši športovci!". Do toho mávali špeciálnymi vlajočkami jednotnej Kórey.

Propaganda severokórejského režimu, alebo prostriedok na uvoľnenie napätia počas krízy medzi KĽDR a USA? "Ich účasť je politicky motivovaná, majú spôsobiť rozporuplné reakcie, provokovať," píše v komentári denník NY Times.

Armáda mladých dobre vyzerajúcich žien môže na niekoho pôsobiť až desivo, ich zohranosť pri fandení je neuveriteľná. "Sú veľmi pekné," hovorí päťdesiatosemročná žena z Južnej Kórey, ktorá umenie roztlieskavačiek sledovala pri pondelkovom zápase ženského hokejového turnaja.

Bolo to desivé

"Rozumiem negatívnym emóciam okolo nich, ale myslím, že by sme voči nim mali byť otvorenejší. Sú to ľudia ako my," dodáva.

"Bolo to fakt zvláštne, skoro až desivé," citoval denník Irish Times jedného z návštevníkov. "Ich spôsob fandenia je trochu staromódny. Ale podstatné je, že sme si zápas užili spoločne," hľadal pozitíva ďalší prítomný divák.

Novinár Joon Lee si všimol bizarný fakt, že fanatické fanúšičky burcovali svoj tím k výhre ešte dve minúty pred koncom, kedy už o švajčiarskom triumfe nemohla pochybovať ani sestra Kim Čong-una, ktorá si stretnutie tiež nenechala ujsť.

Organizátorov stoja balík peňazí

Ich pobyt na podujatí nie je vôbec lacná záležitosť. Podľa informácií agentúry DPA stoja organizátorov dva a pol milióna dolárov.

Ministerstvo Kórejskej republiky, ktoré je zodpovedné za spoluprácu medzi oboma krajinami, poskytlo na tieto účely štátnu dotáciu.

Roztlieskavačky ako diplomatický ťah

Skupinu 230 mladých žien vyslal severokórejský vodca na zimné olympijské hry ako snahu o zlepšenie vzťahov s Južnou Kóreou. Nie je to prvýkrát, kedy sa nepredvídateľný diktátor rozhodol vyslať skupinu roztlieskavačiek na veľkú športovú akciu.

V roku 2014 sa rozhodol rovnakou formou upokojiť napätú atmosféru pri Ázijských hrách, ktorým sa medzi zúčastnenými národmi dostáva veľkej popularity.

Severokórejský tím roztlieskavačiek, ktorý sa prezýva "armáda krások", údajne regrutuje svoje členky za veľmi prísnych podmienok vzhľadu a často ich využíva na účely propagandy. Sám Kim Čong-un si vraj našiel medzi členkami súboru svoju budúcu manželku.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.