19.02.2018, 14:16

Kuriózny doping na olympiáde. Športovci nechápu, prečo to Rus urobil

  • Alexander Krušelnickij, ktorý spolu s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal v Kórei bronz v mixe, mal pozitívny nález na meldonium.
  • Jeho tréner dúfa, že ide len o chybu.
Anastasia Bryzgalovová a Alexander Krušelnickij
Zdroj: TASR/AP

Hráči curlingu na olympijských hrách v Pchjongčchangu krútia hlavou nad dopingom ruského reprezentanta Alexandra Krušelnického.

Podľa kapitánky dánskeho tímu Madelaine Dupontovej či nórskeho strieborného medailistu z Vancouveru Thomasa Ulsruda totiž nie sú zakázané látky v ich športe potrebné.

"Musela som si to prečítať dvakrát"

Krušelnickij, ktorý spolu s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal v Kórei bronz v mixe, mal pozitívny nález na meldonium. Látku, ktorá pomáha regenerácii a môže zvyšovať športový výkon, vraj bral iba pred jej zákazom v roku 2016.

"Nič o tom neviem," reagoval na dopingové obvinenie ešte cez víkend Krušelnickij. "Alexander bral prostriedok do roku 2016. Od tej chvíle nie. Testovali ho na MS 2016 aj 2017 a nevyskytli sa žiadne problémy. Dúfam, že ide o chybu," povedal pre internetový portál sport1.de tréner Dimitrij Melnikov.

Kvôli užívaniu meldónia napríklad dostala dištanc na 15 mesiacov ruská tenisová hviezda Maria Šarapovová.

V šoku bola po zverejnení dopingového podozrenia aj Nórka Kristin Skaslienová, ktorá v Kórei spolu s partnerom Magnusom Nedregottenom prehrala s Rusmi zápas o bronz.

"Bola som z toho úplne perplex, keď som to čítala. Musela som si to prečítať dvakrát, než mi to došlo, než som pochopila, čo tam stojí," priznala tridsaťdvaročná hráčka pre portál Aftenposten.

Nóri už z Pchjongčchangu odcestovali domov a nové správy teraz čerpajú z internetu. "Bola by to obrovská škoda pre šport, ak by sa potvrdilo, že dopoval," povedala Skaslienová s tým, že chce ctiť prezumpciu neviny.

Hráči nerozumejú tomuto dopingu

Hráči curlingu však príliš nerozumejú tomu, prečo by si Krušelnickij vo fyzicky nenáročnom športe potreboval pomôcť dopingom. "Myslím si, že aj veľa ľudí by sa tomu zasmiali a pýtali by sa, k čomu by doping v curlingu bol. Ani ja sama netuším, k čomu by nám mohol pomôcť," uviedla Dupontová.

Dnes sú síce hráči curlingu už bližšie predstavám o športovcoch, než tomu bolo napríklad v roku 1988, kedy bol kanadský skip Eddie Werenich požiadaný vedením zväzu, aby zhodil pár kilogramov, aby nerobil na olympiáde hanbu, napriek tomu si ani Ulsrud nedokáže predstaviť, že by niekto siahol k dopingu.

"Je ťažké vidieť doping v curlingu. Možno ako métar, ale aj tak by bolo lepšie ísť proste do posilňovne," vyhlásil.

Krajana sa zastala aj kapitánka ruskej ženskej reprezentácie Viktoria Mojsejevová. "Vždy hovorili, že je super robiť šport, v ktorom nie sú dopingové škandály. Hlavne preto, že u nás to nie je o rýchlejšie, vyššie, silnejšie (olympijské heslo), ale o presnosti. Neviem, aký doping ani k čomu by ho niekto mohol v curlingu použiť," vyhlásila.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.