22.02.2018, 17:00

Úpadok Kimovej ríše potvrdzujú severokórejskí športovci, zahviezdili len roztlieskavačky

  • Severokórejskej delegácii sa podarilo strhnúť na seba pozornosť.
  • Nepostarali sa o ňu športovci, ale najmä desiatky roztlieskavačiek či sestra diktátora Kim Čong-una.
Úpadok Kimovej ríše potvrdzujú severokórejskí športovci, zahviezdili len roztlieskavačky
Zdroj: Reuters

Severokórejskí športovci, ktorí boli na poslednú chvíľu vyslaní na zimnú olympiádu do Južnej Kórey v rámci zbližovania oboch krajín, v súťažiach pohoreli.

Väčšina z nich skončila na poslednom mieste alebo tesne nad ním. Uviedla to agentúra AP, podľa ktorej sa na olympijských hrách ukázala nepripravenosť a neskúsenosť športovcov z tejto chudobnej a izolovanej krajiny.

Severokórejskej delegácii sa napriek tomu podarilo strhnúť na seba pozornosť, či už to bolo vďaka desiatkam roztlieskavačiek či návšteve sestry diktátora Kim Čong-una. Kritici účasť severokórejskej výpravy označujú za súčasť propagandy severokórejského režimu.

Asi najväčšia publicita zo športovcov bola venovaná tímu hokejistiek Severnej a Južnej Kórey. Bol to prvý spoločný kórejský tím, ktorý sa kedy olympiády zúčastnil. Do turnaja ôsmich krajín sa družstvo dostalo vďaka tomu, že Južná Kórea bola hostiteľom hier. Výsledkom však hokejistky neprekvapili. Všetkých päť zápasov prehrali, dostali 28 gólov a strelili iba dva.

Okrem hokejového tímu, v ktorom bola prevaha hráčok z Juhu, dopadla podľa očakávania najlepšie severokórejská krasokorčuliarska športová dvojica Kim Ču-sik, Rjom Te-ok, čo boli tiež jediní športovci z KĽDR, ktorí sa na hry kvalifikovali. Ani oni nezaznamenali výraznejší úspech, nakoniec im pripadlo 13. miesto z 22 párov.

Severokórejská lyžiarka Kim Rjon-Hjang skončila 54. z 54 pretekárok, ktoré dokončili slalom, a na 67. mieste zo 67 účastníčok závodu v obrovskom slalome. Podobne sa nedarilo ani mužom. Severokórejčania Čche Mjong-Kwang a Kang Song-il boli v obrovskom slalome 74. a 75. z 75 pretekárov, ktorí súťaž dokončili. Slalom Kang nedošiel a Čche bol posledný z tých, ktorí trať zdolali.

V behu na lyžiach nastúpila Ri Jong-kum v závode na desať kilometrov voľnou technikou a bola 89. z 90. Severokórejčania Han Čchon-kjong a Pak Il-čchol obsadili medzi 116 účastníkmi pretekov na pätnásť kilometrov voľnou technikou 101. a 107. miesto.

Ešte len 16-ročný rýchlokorčuliar na krátkej dráhe Čong Kwang-pom v pretekoch na 500 metrov zakopol a spadol hneď na štarte. Na trati 1500 metrov mal Severokórejčan Čche Un-song škaredý pád pri tréningu a aj on skončil vo svojom rozjazde posledný, napísala AP.

Severná Kórea sa zúčastnila zimných olympijských hier deväťkrát, prvýkrát to bolo v Innsbrucku v roku 1964. Získala celkovo dve medaily; striebornú a bronzovú v rýchlokorčuliarskych súťažiach.

Na tohtoročnú zimnú olympiádu vyslala päťstočlennú delegáciu, v ktorej bolo však len minimum športovcov. Tvorilo ju 229 roztlieskavačiek a 137 členov hudobného súboru, ďalej potom politici, novinári či družstvo na predvádzanie taekwonda.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.