24.02.2020, 15:30 Aktualizované dňa 24.02.2020 o 18:58

Najväčšia predvolebná debata: Lídri povedali, ako chcú zmeniť Slovensko

  • V štúdiu v hoteli Devín sme privítali osem volebných lídrov politických strán kandidujúcich do parlamentu.
  • Diskusiu zorganizovali Hospodárske noviny a rádio Expres.
  • Lídri riešili najpálčivejšie problémy Slovenska a to, ako by podľa nich malo vyzerať po voľbách. 
  • Jednou z hlavných tém diskusie bola očista justície a súdnictva, na ktorej potrebe sa zhodli všetci pozvaní lídri. 

​Vražda novinára a jeho snúbenice na Slovensku naplno odkryla prepojenia podnikateľských skupín na politikov. Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner stojí pred súdom ako možný objednávateľ vraždy a ľudia sa postupne dozvedajú o mnohých jeho kontaktoch na sudcov a úradníkov na najvyšších miestach.

Kauza prispela k tomu, že v krajine je rekordná nedôvera obyvateľstva v políciu a justíciu. Podľa prieskumu Eurobarometra až 72 percent občanov neverí súdnictvu, čo je najhorší výsledok od roku 2004.

Táto téma rezonovala v najväčšej predvolebnej debate, ktorú včera odvysielali HNtelevízia s Rádiom Expres. Líder OĽaNO Igor Matovič presviedčal ľudí, že rozdrobená opozícia po sobotných voľbách zostaví stabilnú vládu a prijme opatrenia na očistu súdnictva. „Dokážeme sa dohodnúť. Ľudia, kľud, dohodneme sa,“ opakoval Matovič.

Oponoval mu predseda SNS Andrej Danko, ktorý upozornil, že Matovič v minulosti previedol majetok na manželku, čím sa snažil navodiť dojem, že sa venuje len politike. Danko tiež priznal, že koalícia mohla spraviť viac. „Nechali sme absolútnu nezávislosť súdnej moci, čo bola veľká chyba,“ dodal Danko s tým, že by bol za majetkové kontroly sudcov. Danko vyjadril pred debatou obavu, že bude čeliť kritike aj za chyby, ktoré spravil Smer, keďže premiér Peter Pellegrini pre chorobu neprišiel. Danko napokon z diskusie po ostrej slovnej výmene predčasne odišiel a v kreslách zostala sedmička lídrov.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka treba sudcom, ktorí kolaborovali s Kočnerom, pozastaviť funkcie. „Kočner komandoval až 11 sudcov,“ upozornil Sulík, ktorý sám čelí kritike za to, že v minulosti sa dohadoval s Kočnerom na voľbe generálneho prokurátora, za čo sa verejnosti ospravedlnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.