StoryEditor

Je zlé, že ma zatiahli do ich kauzy, vyhlásil Čižnár. Smer vyzval Kisku, aby zverejnil dokumenty

03.10.2017, 13:20
Autor:
TASRTASRlmlm
Generálny prokurátor na brífingu vysvetlil stretnutie s prezidentom, na ktorom Kiska rozprával o situácii ohľadne spoločnosti KTAG.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dnes zvolal brífing, kde reagoval na spor medzi prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom.

Čižnár vyjadril znepokojenie, že bol zatiahnutý do tejto kauzy. "Je to veľmi zlé, že ma zatiahli do tejto kauzy. Nerád sa pozerám na to, čo si dvaja ústavní činitelia odkazujú. Vyjadrenia že som zaklamal sú absolútne scestné a ja si to vyprosím," reagoval Čižnár.

Čižnár: Fico si mohol pomýliť dátumy

Podľa generálneho prokurátora prišlo k stretnutiu v roku 2015 a je výmysel, že to bolo v roku 2016.

Podľa Čižnára je možné, že premiér Fico si pomýlil dátum stretnutia.

​Čižnár na brífingu podrobne opísal, ako prebiehalo stretnutie s Kiskom, na ktorom bol podľa prokurátora aj premiér Fico aj vtedajší šéf Slovenskej informačnej služby Ján Valko.

"Prezident Kiska sám od seba povedal, že firma jeho a jeho brata je vyšetrovaná v súvislosti s daňovými trestnými činmi a že má obavu, že vyšetrovanie nebude objektívne," objasnil Čižnár. „Na to som mu povedal, že takúto obavu mať nemusí a za prokuratúru zaručujem, že k tomuto nedôjde,“ doplnil.

Prezidentovi povedal, že ak by sa dialo niečo, čo by sa nemalo diať, môže sa na neho obrátiť. Kiska sa mal na stretnutí opýtať Čižnára na objektívnosť vyšetrovania ešte raz, dostal pritom rovnaké uistenie.

Kiska na Čižnára netlačil

Rovnako aj na neskorších ďalších dvoch iných stretnutiach. Otázky prezidenta pritom nevnímal ako snahu o ovplyvňovanie.

Ja som tam nevnímal ani necítil niečo také, že by prezident na mňa chcel pôsobiť tým smerom, ako má byť kauza vyšetrená,“ uviedol.

Čižnár pritom zdôraznil, že informáciu o tom, že jeho firma je vyšetrovaná pre daňové podvody, povedal Kiska za prítomnosti premiéra Fica.

Pán premiér to vedel už odvtedy. Preto konšpirácie o tom, že sú to nejaké úniky a zneužívanie štátnej moci, nie sú pravdivé,“ vysvetlil.

Reakcia Smeru

Po dnešných vyjadreniach generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára už neexistujú žiadne pochybnosti o tom, že predseda vlády hovoril pravdu. Generálny prokurátor potvrdil, že prezident Andrej Kiska osobne informoval predsedu vlády o svojich daňových problémoch. Zároveň priznal, že sa prezident trikrát u neho zaujímal o stav vyšetrovania vo svojej súkromnej kauze, čo je z titulu jeho funkcie neprípustné. Pre upokojenie situácie v spoločnosti by bolo najvhodnejšie, aby prezident zverejnil všetky dokumenty týkajúce sa jeho daňovej povinnosti a financovania prezidentskej kampane," píše sa v reakcii strany Smer.

01 - Modified: 2022-06-28 16:32:17 - Feat.: - Title: Heger rokoval s odborármi. K dohode zatiaľ nedošlo 02 - Modified: 2022-06-21 19:09:00 - Feat.: - Title: Heger hovoril s delegáciou zo SAE aj o vytvorení spoločného investičného fondu 03 - Modified: 2022-06-13 20:45:09 - Feat.: - Title: Zemanová z SaS: Gyimesiho v tejto chvíli nepovažujem za koaličného poslanca, je to podržtaška Matoviča 04 - Modified: 2022-06-05 09:23:15 - Feat.: - Title: Malý krok pre voliča, veľký skok pre Strednú Áziu. Kazachstan chce byť regionálnym lídrom demokratizácie. 05 - Modified: 2022-06-04 15:46:32 - Feat.: - Title: Ústupky voči Maďarsku považuje luxemburský premiér za "neprijateľné"
menuLevel = 1, menuRoute = naslovnica, menuAlias = naslovnica, menuRouteLevel0 = naslovnica, homepage = true
01. júl 2022 09:12