05.09.2017, 12:08

Na čo máte ako pacienti právo? Dozviete sa v špeciálnej poradni

Chcete sa spýtať na priebeh svojej choroby, na lieky alebo aké máte práva počas liečby? Banskobystrická nemocnica otvára ako prvá špeciálnu poradňu pre pacientov.

doktor, lekár, pacient
Zdroj: Dreamstime

Špeciálna pacientska poradňa začína oddnes fungovať v banskobystrickej Roosveltovej nemocnici. Jej pacienti – vrátane svojich príbuzných – môžu ako prví vyhľadať pomoc v špeciálne zriadenej poradni tohto druhu. V pilotnej fáze projektu pre sieť pacientskych poradní im tu budú radiť odborníci, ako si uplatniť práva nielen pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale napríklad aj v sociálnej oblasti. 

Poradenstvo tu poskytujú zástupcovia pacientskych združení pôsobiacich v banskobystrickom regióne. „Zástupcov tu budú mať združenia zamerané na onkologické a hematoonkologické diagnózy, ochorenie pečene, stomici, reumatici. Nakoľko sami ochorenie prekonali, pacientom a ich rodinám sa stanú oporou pri zvládaní ochorenia, a to aj pri špecifických diagnózach,“ vysvetľuje projektová manažérka/koordinátorka poradne a viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Miroslava Fövényes.

Orientácia v problémoch

Pacienti často nevedia, kde hľadať pomoc v ťažkých životných situáciách, ani aké sú ich práva. Často si svoje nezodpovedané otázky nechávajú pre seba, len niektorí z nich naberú odvahu a hľadajú pomoc. Mnohí však nevedia, kde a na koho sa obrátiť. „Pacientska poradňa sa bude nachádzať vo verejných priestoroch nemocnice. Bude dostupná komukoľvek, kto sa v tom čase nachádza v nemocnici,“ hovorí viceprezidentka Fövényes.

Poradňa je k dispozícii v návštevnej hale v lôžkovej časti nemocnice dva dni v týždni: každý utorok od 9. do 11.00 h a každú stredu od 15. do 17. h.  „Sme radi, že sa asociácii aj v spolupráci s našou nemocnicou podarilo zrealizovať túto myšlienku. Pacientom u nás síce poskytneme zdravotnú starostlivosť, no neraz sú v dôsledku závažného ochorenia súčasne nútení riešiť aj zmenu svojej  životnej alebo sociálnej situácie. Počas hospitalizácie sú im preto nápomocné naše sociálne sestry. Poradne však budú nadstavbou a ďalším miestom,  kde dostanú možnosť zorientovať sa, kam sa obrátiť napríklad v invalidite či ťažkom zdravotnom postihnutí,“ informuje Miriam Lapuníková z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D.  Roosevelta v Banskej Bystrici.

Bezplatná pomoc

Asociácia sa venuje právam pacientov už od roku 2001. Pacientom bezplatne poskytuje informácie zo sociálnej oblasti a z oblasti zdravotnej starostlivosti. Aktívne zastupuje pacientov aj v rámci legislatívneho procesu, jej cieľom je tiež vzdelávanie pacientov.
Tento rok pripravila pre pacientov informačnú brožúru, ktorá im má pomôcť zorientovať sa v ich právach v zdravotnej aj sociálnej sfére. Brožúra je pacientom k dispozícii bezplatne na stránke www.aopp.sk.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.