05.09.2017, 22:59

Zateplite si dom s dotáciou od štátu

O finančnú pomoc možno požiadať do 31. októbra 2017. Peniaze sú vyčlenené pre 500 záujemcov.

Zateplite si dom s dotáciou od štátu
Zdroj: Dreamstime

Na začiatku tretieho kola dotácií na zatepľovanie rodinných domov ministerstvo dopravy a výstavby eviduje zvýšený záujem majiteľov domov o tento druh podpory. Za tri týždne sa registrovalo viac ako sto žiadateľov o poskytnutie štátneho príspevku.

Čierna konkurencia
Je to úspech, najmä ak zoberieme do úvahy, že väčšina majiteľov rodinných domov si ich dáva zatepliť „načierno, bez papierov,“ ale so zľavou až 20 percent, keďže tieto výdavky a príjmy sa nikde v účtovníctve neobjavia. Takže sa z toho neplatí ani DPH. Neprekáža im, že tým strácajú nárok na prípadnú reklamáciu materiálu či práce. Takto sa však vo výdavkoch na zateplenie výrazne približia k sume, ktorú by zaplatili, ak by využili štátnu dotáciu. Ministerstvo ju poskytuje až do výšky 8 800 eur na jeden rodinný dom. Zatepľovanie „bez papierov“ tak znižuje celkový záujem majiteľov domov o služby certifikovaných stavebných firiem, čo je ale podmienka na získanie štátnej dotácie.

Zvýšený záujem
Hlavnou zmenou oproti predchádzajúcim kolám je zvýšenie štátneho príspevku. Pôvodne bol maximálne 6 000 eur, teraz je o 2 800 eur vyšší. Táto maximálna dotácia sa dá dosiahnuť pri celkových nákladoch zateplenia 20 000 eur.

Podporu môžu dostať majitelia rodinným domov, ktorých obytná plocha

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.