05.09.2017, 22:59

Zateplite si dom s dotáciou od štátu

O finančnú pomoc možno požiadať do 31. októbra 2017. Peniaze sú vyčlenené pre 500 záujemcov.

Zateplite si dom s dotáciou od štátu
Zdroj: Dreamstime

Na začiatku tretieho kola dotácií na zatepľovanie rodinných domov ministerstvo dopravy a výstavby eviduje zvýšený záujem majiteľov domov o tento druh podpory. Za tri týždne sa registrovalo viac ako sto žiadateľov o poskytnutie štátneho príspevku.

Čierna konkurencia
Je to úspech, najmä ak zoberieme do úvahy, že väčšina majiteľov rodinných domov si ich dáva zatepliť „načierno, bez papierov,“ ale so zľavou až 20 percent, keďže tieto výdavky a príjmy sa nikde v účtovníctve neobjavia. Takže sa z toho neplatí ani DPH. Neprekáža im, že tým strácajú nárok na prípadnú reklamáciu materiálu či práce. Takto sa však vo výdavkoch na zateplenie výrazne približia k sume, ktorú by zaplatili, ak by využili štátnu dotáciu. Ministerstvo ju poskytuje až do výšky 8 800 eur na jeden rodinný dom. Zatepľovanie „bez papierov“ tak znižuje celkový záujem majiteľov domov o služby certifikovaných stavebných firiem, čo je ale podmienka na získanie štátnej dotácie.

Zvýšený záujem
Hlavnou zmenou oproti predchádzajúcim kolám je zvýšenie štátneho príspevku. Pôvodne bol maximálne 6 000 eur, teraz je o 2 800 eur vyšší. Táto maximálna dotácia sa dá dosiahnuť pri celkových nákladoch zateplenia 20 000 eur.

Podporu môžu dostať majitelia rodinným domov, ktorých obytná plocha je až 300 štvorcových metrov. Predtým to bolo o 50 menej. „Zvýšený záujem (oproti predchádzajúcim kolám) je dobrou správou, lebo krátko po spustení tretej výzvy na zatepľovanie ľudia prejavili väčší záujem o podporu, čím chcú znižovať svoje náklady na energie,“ uviedol rezort dopravy a výstavby. Tretie kolo sa začalo 1. augusta tohto roku. Žiadosti na zateplenie rodinných domov sa môžu podávať do 31. októbra 2017 alebo do naplnenia počtu elektronicky zaevidovaných žiadostí o príspevok, ktorý je vyčlenený pre 500 žiadateľov. Dotácia sa dá získať po ukončení zateplenia domu ale aj pred realizáciou takéhoto projektu.

Viac peňazí na podporu
Do nákladov na zateplenie sa môže zahrnúť aj úhrada za zdroj tepla v dome. „Pre majiteľov rodinných domov je tiež zaujímavé, že sa rozšírila možnosť použitia tohto príspevku aj na úhradu výmeny zdroja tepla, čiže na pokrytie nákladov spojených s kúpou účinnejšieho kotla či tepelného čerpadla,“ informuje ministerstvo. Podmienkou však je, že tieto zdroje nie sú finančne zvýhodnené prostredníctvom iného dotačného programu a zdroje by sa inštalovali vo viacpodlažnom rodinnom dome s celkovou plochou do 300 štvorcových metrov. Na uhradenie nákladov spojených s vypracovaním projektovej dokumentácie, samotnej žiadosti o príspevok alebo energetického certifikátu možno z dotácie použiť 800 eur.

Dom nie je na biznis
Finančnú podporu od štátu je možné získať na práce začaté po 31. decembri 2014, pripomína expert na zatepľovanie, manažér firmy Knauf Insulation Peter Robl. Upozorňuje,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.