24.09.2017, 22:28

Vyhnite sa chybám v nájomnej zmluve

Medzi firmami sa najčastejšie uzatvárajú nájomné vzťahy kvôli prenájmu nebytových priestorov.

Vyhnite sa chybám v nájomnej zmluve
Zdroj: Dreamstime

Ak hľadáte byt na prenájom alebo ho prenajímate, určite budete potrebovať dobre pripravenú nájomnú zmluvu. Dopyt po prenájmoch je najmä v tomto čase, keď vhodné bývanie zháňajú aj mnohí študenti, najmä v hlavnom meste.

Trend? Zdieľanie bytov viacerými
S vyšším dopytom podľa Michala Krížika, realitného makléra z kancelárie Re/max Right Way v Bratislave, vzrastá aj cena prenájmov. „Väčšina majiteľov nehnuteľností je momentálne spokojná. Trendom je dnes sharovanie, teda zdieľanie bytov viacerými ľuďmi, či prenajímanie izieb. Hlavne kvôli tomu, že cena za prenájom bytu je vysoká,“ objasňuje. Pri nájomných zmluvách ľudia radi využívajú určité šablónové vzory dokumentov aj z realitných kancelárií, avšak vtedy sa predstavy oboch strán môžu výrazne líšiť. „Často má aj prenajímateľ svoj vzor dokumentu, do ktorého len dopĺňa osobné údaje nájomcu a termíny, na akých sa dohodnú. Ide o dohodu dvoch strán, preto sa ani jedna strana nemusí cítiť nekomfortne, ak by chcela tá druhá niečo sama odstrániť či, naopak, doplniť,“ spresňuje Krížik.

Zmluvu vám spíše aj notár
Najlepšie je, ak si dáte dobrú zmluvu pripraviť priamo odborníkovi na mieru. Navštíviť môžete aj notára, ktorý vám s dokumentom pomôže. „Často spisujeme zmluvy na nájom alebo krátkodobý nájom bytov. O niečo menej častejšie sa prenajímajú domy. Najmenej sa notárske zápisnice pri nájmoch využívajú pri prenájme poľn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.