04.10.2017, 00:00

Prevencia má v živote zmysel. Aj ochranný limit na lieky

Ján Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska, o tom, ako úprava legislatívy, valorizácia i ochranný limit na lieky pomáha seniorom v praxi.

Prevencia má v živote zmysel. Aj ochranný limit na lieky
Zdroj: Reuters

Čím momentálne „žijete“ v Jednote dôchodcov Slovenska a čo vás v súčasnosti najviac trápi?
Momentálne je našou prioritou v Národnej rade návrh zákona o novom modeli valorizácie dôchodkov. Po negatívnych skúsenostiach za ostatných päť rokov je to pre nás mimoriadne dôležité. V návrhu je aj garancia minimálnej valorizácie, konkrétne 2 percentá z priemerného starobného dôchodku. Táto „poistka“ bude použitá v prípade nízkej inflácie.

Nastali v roku 2017 nejaké zmeny, ktoré vás potešili či sklamali z hľadiska legislatívy?
Teší nás, že sme dosiahli niektoré pozitívne výsledky. Doriešilo sa najmä morálne ocenenie našich starodôchodcov s účinnosťou od 1. januára 2018. Bude sa to týkať aj tých penzistov, ktorí odišli do dôchodku do októbra 1988. Pripravuje sa nový model valorizácie a vylepšenie podmienok pracujúcim dôchodcom tak, že tí, čo budú mať mesačný prijem do 200 eur, nebudú platiť nijaké odvody. Aj na vianočný príspevok bude väčší balík finančných prostriedkov. Odrekreovali sme 5 000 seniorov. Pobyty sú štátom dotované vo výške 50 eur na každý poukaz. Nedarí sa nám výrazne pokročiť v rokovaniach o našej mnohoročnej priorite – 13. dôchodok pre všetkých penzistov.

Čoskoro majú penzisti znova dosť od štátu vianočný príspevok. Je to podľa vás dobrá pomoc, alebo by ste privítali aj niečo iné?
Vianočný príspevok je už tradičnou formou pomoci seniorom s najnižšími penziami. Ak bol vlani horný limit pre príspevok 519 eur, teraz je predpoklad, že to bude okolo 527 eur.

Nemálo penzistov míňa časť svo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.