04.10.2017, 00:00

Seniori, šetrite financie v peňaženke

Ste dôchodca a neviete vyžiť z nízkej penzie? Oplatí sa vám využívať zľavy a benefity, či už od štátu, zdravotných poisťovní, miest alebo obcí. Vybrali sme tie najzaujímavejšie. Určite vám finančne pomôžu.

Seniori, šetrite financie v peňaženke
Zdroj: Reuters

I. DOPLATKY ZA LIEKY

Zdravotné poisťovne vracajú podľa zákona niektorým skupinám poistencov (držiteľom preukazov zdravotne ťažko postihnutým, invalidným a starobným penzistom) doplatky za lieky na predpis. Ak zaplatíte za lieky viac, ako je takzvaný limit spoluúčasti, peniaze vám vrátia raz za štvrťrok. Aktuálne za druhý štvrťrok 2017 poisťovne posielajú približne 2,7 milióna eur, a to 158 tisícom poistencov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vracia dôchodcom a zdravotne postihnutým takmer dva milióny eur, súkromná Dôvera 581-tisíc eur a súkromná Union ZP takmer 117-tisíc eur.

FAKTY A ČÍSLA:
VšZP posiela doplatky viac ako 97 tisícom poberateľov starobného, invalidného dôchodku či držiteľom ZŤP
Dôvera vráti peniaze takmer 24-tisíc dôchodcom a držiteľom preukazu ŤZP
Union posiela doplatky viac ako 4 500 poberateľom starobného, invalidného dôchodku či držiteľom ŤZP

TIP HN:
Chystané novinky v legislatíve

– Viacerým dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým vracajú poisťovne peniaze za lieky od roku 2011. Každý kvartál im pošlú naspäť doplatky, ktoré presiahnu ochranný limit. Aj jeho výška sa má zmeniť, pravdepodobne od januára 2018. U starobných dôchodcov je to v súčasnosti 25 eur, po novom to má byť 30 eur. Limit sa má okrem toho po novom rozšíriť aj na ľudí, ktorí dovŕšili dôchodkový vek a nevznikol im nárok na starobný dôchodok.

– U invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ŤZP má hranica, od ktorej zdravotné poisťovne vracajú peniaze za doplatky, naopak, klesnúť z aktuálnych 25 na 12 eur.

– Ochranný limit sa má vzťahovať na všetky zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. Tak ako pri liekoch sa do limitu bude započítavať doplatok za ich najlacnejšiu verziu na trhu. Pacientovi sa budú doplatky vracať z najvýhodnejšieho ochranného limitu.

– Navrhol to rezort zdravotníctva v novele zákona o rozsahu a podmienkach ich úhrady z verejného zdravotného poistenia, ktorú koncom septembra odobrila vláda. Musí ju prerokovať parlament a ak ju podpíše prezident, mala by platiť od januára 2018.

– V každom okrese má po novom fungovať minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 23.00 h. Navrhuje to rezort
zdravotníctva v novele zákona o liekoch (mala by platiť od marca 2018), ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

II. BENEFITY V ZDRAVOTNÝCH POISŤOVNIACH

VšZP
Benefity Všeobecnej zdravotnej poisťovne sú určené pre všetkých jej poistencov. Podľa hovorkyne poisťovne Viktórie Vasilenkovej ich teda môžu využívať aj seniori. Poisťovňa hradí nad rámec zákona rôzne nadštandardné preventívne vyšetrenia a očkovania:

– tretiu dávku očkovacej látky proti hepatitíde B, A+B,
– ženám cytologické vyšetrenie krčka maternice pri každej preventívnej prehliadke,
– vyšetrenie okultného krvácania v stolici (už poistencom nad 40 rokov raz za dva roky v rámci preventívky),
– mužom urologickú prehliadku (raz za 3 roky, už od 40. roku veku),
– očkovanie proti chrípke,
– vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody pri preventívnej prehliadke ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku,
– stanovenie pomeru

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.