12.10.2017, 00:00

Na vykurovaní ušetríte aj stovky eur

Náklady na kúrenie tvoria jednu z najväčších položiek výdavkov domácností. Pri ich znižovaní je dôležité zamerať sa na tie opatrenia, ktoré sú menej náročné na financie a zároveň efektívne. Toto domácnostiam radia experti.

Na vykurovaní ušetríte aj stovky eur
Zdroj: Dreamstime

Maroš Baranec, manažér produktových inovácií pre VSE a innogy Slovensko

1. Trendy vykurovania

Aké sú trendy, pokiaľ ide o vykurovanie elektrinou či plynom za posledné roky?

Začali sa stavať nízkoenergetické domy s nízkou potrebou energie na vykurovanie. V novostavbách už neprebieha plynofikácia tak masívne a ľudia sa vracajú k elektrickému vykurovaniu, keďže tepelné straty, a tým aj náklady nie sú také vysoké. Naopak, ľudia v starších domoch zatepľujú, rekonštruujú a keďže im klesá spotreba, zaväzujú sa, že nahradia lacné palivo – drevo – za komfortné plynové vykurovanie. To však platí, ak majú k dispozícii plynovú prípojku.

2. Časté nedostatky

Ktorých chýb by sa mali ľudia vyvarovať pri vykurovaní, ak chcú čo-to ušetriť?

Určite vykurovanie nevypínať úplne, ak nie sme doma. Správny rozdiel teplôt v čase, keď sme a nie sme doma počas dňa, by mal byť maximálne štyri stupne. Ak by sa miestnosti podchladili viac, minuli by sme viac energie na spätné ohriatie, ako ušetrili tým, že teplotu riadime počas dňa. Dôležitý je aj vek kotla. Staré atmosférické plynové kotly majú podstatne nižšiu účinnosť ako dnes predávané kondenzačné. Len na ilustráciu, ak kúrite atmosférickým kotlom, z komína vám vychádzajú spaliny s teplotou 120 °C, ak kondenzačným, spaliny majú iba 60 °C. Ten rozdiel teplôt je nevyužitá energia zo spaľovania plynu. Kondenzačným kotlom zákazníci ušetria zhruba 15 percent plynu.

Marek Tomeš, vedúci rozvoja produktov a služieb ZSE

3. Výstavba verzus vykurovanie

Ktorý typ vykurovania sa najviac osvedčuje pri novej individuálnej výstavbe?

Vzhľadom na menšiu dostupnosť plynových rozvodov v nových lokalitách individuálnej bytovej výstavby (rodinných domov) je trend vykurovať elektrinou čoraz silnejší. Nahrávajú tomu aj nové prísnejšie normy na energetickú efektívnosť, ktoré do popredia dostávajú obnoviteľné zdroje, a teda najmä tepelné čerpadlá, ktoré zvyčajne fungujú na elektrinu. Pomerne často sa na vykurovanie využívajú aj podlahové elektrické rohože alebo fólie, ktoré zjednodušujú výstavbu. Často sa stáva, že investori aj v lokalitách, kde plyn dostupný je, možnosť vybudovania plynovej prípojky nevyužijú z dôvodu výšky investičných nákladov. Elektrickú prípojku vybudovať musia, avšak vykurovanie a varenie vedia optimalizovať smerom k plne elektrifikovanej domácnosti, a teda náklady za plynovú prípojku môžu usporiť. Vykurovanie elektrinou už dnes vzhľadom na lepšie zateplené domy a kvalitnejšie okná nie je významne drahšou alternatívou tak, ako to bolo vnímané v minulosti.

4. Revízia zariadení

Treba v rámci vykurovania dbať aj na správny servis v tomto čase? Čo všetko by mal zahŕňať?  

To závisí od typu vykurovacieho systému. Platí, že v prípade, ak využívame na vykurovanie plyn, je vhodná každoročná revízia plynového zariadenia i celej sústavy. Ak kúrime plynom, ale najmä tuhým palivom, je dôležité vyčistenie a revízia komína (dymovodu). V prípade elektrických foriem kúrenia je vhodné v pravidelných intervaloch robiť revíziu všetkých elektrických rozvodov vrátane tých, ktoré napájajú vykurovacie zariadenia, napriek tomu, že to žiadna norma v domácnostiach neprikazuje. Pri každom zariadení treba dodržiavať servisné pokyny a intervaly výrobcu, ktoré predĺžia životnosť zariadení.

Ondrej Šebesta, hovorca Slovenského plynárenského priemyslu

5. Vykurovanie plynom

Ktoré možnosti vykurovania ľudia preferujú?

Ak je možnosť pripojenia sa na prípojku, domácnosti zvyčajne volia osvedčený spôsob vykurovania zemným plynom, ktorý je v súčasnosti najrozšírenejším spôsobom prípravy tepla a teplej vody v domácnostiach. Stále platí, že v prepočte na jednu kilowatthodinu je cena elektriny v priemere 2,5-krát vyššia ako zemný plyn. Vykurovanie zemným plynom, a to predovšetkým kondenzačným kotlom, je energeticky efektívne a cenovo výhodné.

6. Tepelné čerpadlá

Oplatí sa podľa vás investovať do tepelných čerpadiel, ak chceme ušetriť? Ako vlastne fungujú?

Aj vďaka dotáciám na obnoviteľné zdroje energie sa na vykurovanie začínajú využívať tepelné čerpadlá. Predovšetkým pri novostavbách rodinných domov, ktoré musia spĺňať čoraz prísnejšie energetické kritériá, je uplatnenie tejto technológie veľmi populárne. Vďaka hybridnému tepelnému čerpadlu môžu odberatelia znížiť svoje platby za energie až o 40 percent ročne. S touto unikátnou technológiou budú navyše aj ohľaduplní voči životnému prostrediu, keďže budú využívať obnoviteľné zdroje energie. Hybridné tepelné čerpadlo predstavuje unikátnu a efektívnu technológiu, ktorá kombinuje tepelné čerpadlo a kondenzačný kotol v jednom. Zariadenie neustále monitoruje vonkajšiu teplotu. Na základe merania sa automaticky prepína do najefektívnejšieho režimu prevádzky.

J

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.