23.10.2017, 00:00

Ustrážte si rozsah a druh vašej práce

Skúšobnú lehotu s vami môžu dohodnúť len písomne, aj to najneskôr v deň nástupu do práce.

Ustrážte si rozsah a druh vašej práce
Zdroj: Dreamstime

Ak nastupujete do novej práce, určite prídete ako zamestnanec do kontaktu s pracovnou zmluvou. Dôležité však je, aby ste ju mali uzatvorenú správne.

Rovno podpísať, čo vám dáva budúci zamestnávateľ na stôl, alebo sa pokúsiť vyjednať si priaznivejšie podmienky? Všetko podľa advokáta Milana Ficeka závisí od toho, ako to prijme firma. „Zamestnávateľ sa môže slobodne rozhodnúť, s kým uzavrie pracovný pomer. Môžete navrhovať zmeny v obsahu, avšak treba rešpektovať Zákonník práce, od ktorého sa nemožno odchýliť,“ radí advokát. Ak teda navrhnete zmeny v zmluve, bude na firme, či to bude akceptovať alebo nie. To isté však platí aj opačne, teda ak vám pracovné podmienky v zmluve vyložene nesedia, nemusíte s nimi súhlasiť a nastúpiť do práce. Ak však zmluvu uzatvoríte, firma ju nemôže jednostranne zmeniť, vyžaduje sa súhlas dvoch strán.


Časté porušenia v praxi
Máte síce zmluvu v rukách, ale nie všetko v nej sedí? Medzi najčastejšie porušenia pri pracovných zmluvách patria podľa Milana Ficeka chybne uzatvorené dohody o skúšobnej lehote. „Skúšobnú lehotu je možné dohodnúť len písomne a najneskôr v deň, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu zamestnanca do práce. Často však dochádza k jej uzavretiu už počas trvania pracovného pomeru, nie je to však v súlade so zákonom,“ tvrdí advokát. Dala vám firma podpísať dohodu o zmluvnej pokute alebo ju uviedla rovno do zmluvy? Takéto dohody nie sú platné, Zákonník práce ich totiž nepozná. Problém podľa Milana Ficeka vzniká aj pri definovaní druhu práce. „Firmy si zvyknú ponechať možnosť zadávať zamestnancovi čo najväčší okruh činností, a tak vymedzia druh práce veľmi široko a všeobecne. Vtedy možno uvažovať o neplatnosti takejto dohody. Rovnako je chybou, ak v zmluve chýba aspoň stručná charakteristika práce,“ odporúča advokát.


Inšpektoráty práce kontrolujú firmy
Inšpektori práce sa v praxi často stretávajú s neznalosťou zákona v oblasti podstatných náležitostí či obsahu pracovných zmlúv. Zákonník práce podľa Judity Richterovej, hovorkyne kancelárie námestníka GR Národného inšpektorátu práce, určuje, čo musí tento dokument obsahovať. „Medzi jej podstatné náležitosti patria okrem dohodnutého druhu práce a dňa nástupu do práce aj stručná charakteristika druhu práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma. Ďalej miesto výkonu práce a mzdové podmienky,“ dodáva Richterová. Firma musí v zmluve uviesť aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej lehoty. Ak ich však dokument neobsahuje, Zákonník práce pripúšťa pre zamestnávateľa možnosť písomne ich oznámiť zamestnancovi do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru.

Nielen zmluva, rozhodujú aj podmienky
Pracujete napríklad ako živnostník, ale chodíte každý deň na pracovisko zamestnávateľa a máte tam svoje „miesto“? Podľa Judity Richterovej riskujete vy aj on vysoké pokuty, porušujete totiž zákon. Navyše, môžete predsa legálne spolupracovať aj s viacerými firmami, nielen s jednou. Inšpektorát práce môže zamestnávateľovi uložiť pokutu od dvetisíc do 200-tisíc eur, ak však takto načierno zamestnáva viac ako dvoch ľudí, pokuta bude najmenej päťtisíc eur. Ak vy robíte nelegálnu prácu, riskujete pokutu za priestupok do 331 eur. „Ak pracujete na základe oprávnenia na podnikanie, musíte sa preukázať buď živnostenským listom, obchodnou zmluvou či objednávkou. Výkon závislej práce je zakázaný. U zamestnávateľa ide o nelegálne zamestnávanie a u zamestnanca o nelegálnu prácu,“ varuje hovorkyňa. Pri kontrole nelegálneho zamestnávania musíte preukázať vašu totožnosť dokladom obsahujúcim identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia a odôvodniť svoju prítomnosť v práci.

Výmeru voľna môže firma zvýšiť


Na čo pamätať, keď uzatvárate dokument so zamestnávateľom
– Zákonník práce rozlišuje náležitosti pracovnej zmluvy na podstatné, pravidelné a náhodné.
– Podstatné sú druh práce a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu práce, mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, a deň nástupu do práce.
– Medzi pravidelné náležitosti pracovnej zmluvy patrí napríklad dohoda o skúšobnej lehote, pracovný čas, splatnosť mzdy, výmera dovolenky, dĺžka výpovednej lehoty.
– Zamestnávateľ a zamestnanec si okrem toho môžu dohodnúť aj iné podmienky pracovného pomeru, najmä hmotné výhody (treba však rešpektovať Zákonník práce), nemožno v tomto dokumente uviesť napríklad zmluvné pokuty.

Aké sú povinné náležitosti pracovnej zmluvy, aby bola platná
Medzi povinné náležitosti pracovnej zmluvy patria:


1. Druh práce – stručná charakteristika

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.